България e сред държавите с най-много студенти в британски университети 18.09 | 15:00
Кандидатстудентската кампания във Великобритания вече започна и до 15 октомври 2019 г.

България запазва десетото си място сред държавите от ЕС по брой на студенти, обучаващи се в британските университети, като 6040 са били българските студенти за учебната 2017/2018 година във Великобритания. Начело и с почти изравнени студенти във Великобритания са Италия /с 13 985 студенти/, Франция /с 13 660 студенти/ и Германия /13 545 студенти/, но тези страни са с много по-голямо население от България, каза на пресконференция Благовеста Евтимова, консултант в консултантската къща "Дарби", организатор на изложението "Уча в чужбина".
По думите й неяснотите около Brexit не са се отразили върху кампанията за приема за 2020 г. в британските университети, като дори има и леко увеличение на кандидатите спрямо същия период на миналата година. Това е така, защото образованието е може би единствената сфера във Великобритания, която си извоюва правителствени гаранции за запазването на статута на европейските студенти и след Brexit, каза Евтимова. Тя съобщи, че европейските студенти в британските университети са близо 25 % от студентите в бакалавърската степен във Великобритания и техният отлив би причинил голяма криза, дори и икономическа в страната.
През последните седмици във Великобритания, едно от най-оспорваните права за чужденците там - правото на труд, беше гарантирано за студентите и то за срок от две години след завършването им, каза Евтимова.
Тя обясни, че наскоро британското правителство е взело решение, ако един студент е завършил образователна степен във Великобритания, да има правото в продължение на две години да си търси работа в страната, а не само четири месеца, както беше досега. Това е своебразен статут, който получават за първи път чуждите студенти във Великобритания, като се запазват и останалите четири гаранции за тях, съществуващи досега. Сред тях са безплатното здравно обслужване по време на цялото им обучение във Великобритания, запазването на студентските заеми в Англия и на субсидиите в Шотландия. Запазват се също и миграционните права на чуждите студенти и дори да се въведат визи за европейските граждани британските университети информират, че "студентите ще разполагат с писма, с които да влизат и излизат свободно в страната", коментира Благовеста Евтимова. По думите й това означава, че "британците искат да запазят и след Brexit европейските студенти в университетите си".
Кандидатстудентската кампания във Великобритания вече започна и до 15 октомври 2019 г. е "борбата за университетите Оксфорд и Кеймбридж, и за специалностите, свързани с медицина и стоматология", каза Евтимова. Тя добави, че до 15 януари 2020 г. е кандидатстването за всички останали специалности в британските университети.
Водещи
-
Нинова: Непокорна България вече е официално регистрирана партия
Това съобщи тя с пост във Фейсбук
12.07 | 14:00
-
Димитър Маргаритов: Не трябва да допускаме средата на говорене да замърси пазарната среда
Това каза бившият председател на Комисията за защита на потребителите (КЗП) и бивш...
12.07 | 13:40
Най-четени
-
Борисов с коментар за повишения рейтинг на България
По думите му това е още един добър знак за инвеститорите и за българската икономика, който...
12.07 | 10:55
-
Асен Василев се отказа от депутатския си имунитет
Ще осъдя г-жа Пламенка, закани се той
12.07 | 08:51
-
Слънчев юлски ден с температури 28-33°C
След обяд само на места над Стара планина и Южна България ще превали слаб дъжд
12.07 | 09:30