В Босна почитат жертвите на геноцида от 1995 година 11.07 | 20:30
Там са погребани над 8000 жертви и всяка година се увеличават
В мемориалния център Поточари в Босна и Херцеговина отбелязаха 19 години от клането на близо 8000 босненски мюсюлмани в Сребреница през юли 1995 г. и ще бъдат погребани тленните останки на 175 идентифицирани жертви.
В босненската Мюсюлманско-хърватска федерация 11 юли е ден на национален траур заради клането в Сребреница, а по решение на Европейския парламент европейските страни го отбелязват като Ден в памет на геноцида.
Досега в Мемориалния център Поточари край Сребреница са погребани 6241 идентифицирани жертви на престъплението, чиито тленни останки са открити на над 150 места в поречието на река Дрина, включително в 74 масови гроба.
Геноцидът срещу босненските сърби е осъществен от силите на генерал Ратко Младич през 1995 година. От 11 до 19 юли от силите на Младич са избити близо 8000 млади мъже мюсюлмани и са депортирани около 30 000 жени и деца.
Хайрия Селимович е една от пострадалите, която е чакала 19 години, за да погребе останките на близките си. Нейният съпруг и двамата ѝ синове ще бъдат погребани на гробището на жертвите от Сребреница. Двете ѝ момчета – Самир е бил на 23 г., а Нермин само на 19 – са застреляни от босненско-сръбски наказателен отряд. Те ще бъдат погребани в близост до мястото, където през миналата година е погребан и съпругът ѝ.
"Не исках да го погребвам, защото те намериха само главата му и още няколко малки кости... но нямаше нищо друго и погребахме това, което имахме", каза Хайрия.
След клането тогавашният американски държавен секретар Мадлин Олбрайт показа сателитни снимки на масовите гробове в Съвета за сигурност на ООН.
"Вашингтон знае къде са масовите гробове", каза Олбрайт.
За геноцида в Сребреница бяха обвинени лидерите на босненските сърби Радован Караджич и Ратко Младич. Процесите срещу тях още не са приключили. Тогава босненските сръбски сили се втурнали към местата с булдозери и преместили жертвите от Сребреница другаде. Когато машините изровили телата, те ги разчленили, а сега останки на едно и също лице може да бъдат намерени в няколко различни масови гроба.
"Извършителите са се надявали, че тези хора ще бъдат изличени напълно и никога няма да бъдат намерени", каза Катрин Бомбъргър, ръководител на Международната комисия за изчезналите лица – базиран в Босна проект за идентифициране.
Комисията, създадена в САЩ през 1996 година от Бил Клинтън, е успяла да събере почти 100 000 кръвни проби от роднините на изчезналите по време на войните в Югославия. Комисията е анализирала ДНК пробите и сега ги сравнява с 50 000 ексхумирани кости на жертви, пише БТА.
"Без ДНК никога нямаше да успеем да идентифицираме когото и да било", казва Бомбъргър и допълва, че това означава, че семействата трябва да вземат трудното решение кога да погребат някого. "Много от жените от Сребреница искат да погребат своите синове, членовете на своите семейства такива, каквито ги помнят, когато са били живи", посочи още Бомбъргър.
Водещи
-
Времето днес, прогноза за вторник, 7 януари
Слънчево и топло, облачността се увеличава следобед
07.01 | 08:00
-
Първан Симеонов: По-скоро влизаме в нов етап на преговорите
Те не са взривени и шансовете за редовен кабинет съществуват, допълни социологът Евелина...
06.01 | 21:00
-
Царица Маргарита Сакскобургготска празнува своя 90-и рожден ден
Българската царица получи множество поздравления за юбилея си, като в тях се включи и...
06.01 | 20:45
-
Пореден "ремонт" на Изборния кодекс, предлагат от ДБ и ПП
Искат бюлетините да се броят в специално създадени за целта центрове
06.01 | 20:30
Най-четени
-
Времето днес, прогноза за вторник, 7 януари
Слънчево и топло, облачността се увеличава следобед
07.01 | 08:00
-
Депутатите започват работа
Що се отнася до законодателната власт – ваканцията на депутатите приключи. Основната тема през...
06.01 | 09:45
-
Мнение: Ако не се състави кабинет с първия мандат, ще отидем на нови предсрочни избори
Политолозите Малинов и Буруджиева единни
06.01 | 10:30