В Париж започва 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО 06.07 | 11:20

Тя е под българско председателство

От iNews

Започва 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с официален домакин България.

В българската делегация ще участват министърът на културата Мариан Бачев, министърът на туризма Мирослав Боршош, министърът на околната среда и водите Манол Генов и експерти от трите ведомства.

Темите, които България ще засегне на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО са свързани с обектите "Старинен град Несебър", "Боянска църква", "Мадарски конник" и "Свещарска тракийска гробница".

"Основните проблеми са свързани със собствеността и с разпознаването на ценността на тези наследства", заяви проф. Николай Ненов, директор на Регионалния исторически музей-Русе, който ще председателства 47-та сесия на Комитета за световно наследство.

"Темата за културното наследство е обвързана с въпроса: "За кого е ценно?". Т.е. тук фокусът е върху общността, а не както в момента ние мислим обектите на ЮНЕСКО са или на ЮНЕСКО, или на държавата, или изобщо ничии".

Кандидатурата на проф. Ненов за председател на сесията бе утвърдена с решение на Министерския съвет от 30 юли 2024 г., а на следващия ден по време на 46‑ата сесия в Делхи България получи правото да ръководи работата на Комитета и да бъде домакин на сесията. Пет месеца преди началото на тазгодишната сесия министърът на културата Мариан Бачев заяви:

"Има значително изоставане в организацията и то не по линия на министерството на културата. Предишния кабинет в лицето на господин (Найден) Тодоров доста прибързано е взело решението да приеме тази покана, след което не са предприети в продължение на месеци никакви действия".

В интервю за БНР проф. Ненов поясни:

"Има напредък по подготовката на голяма част от дейностите в програмата на събитието. Трябва да ви уверя, че се работи".

Независимо, че темата за евентуалната отмяна на българското домакинство на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО предизвика обществено недоволство, както и на част от депутатите, по искане на българската страна на 5 март Бюрото на Комитета на ЮНЕСКО реши сесията да се проведе в централата на ЮНЕСКО в Париж, а не в София. Според правилата на ЮНЕСКО - страна, която се е ангажирала с домакинство, но се отказва все пак поема разходите за събитието. Така България отпусна почти 2 милиона лева за провеждане на сесията в Париж.

 

Водещи

Най-четени