В Турция свободата на словото гние зад решетките 16.05 | 12:03
Има над 200 нападения над журналисти
За последните четири месеца в Турция са били уволнени 894 турски журналисти. В този период са спрени два вестника и една информационна агенция. В трите редакции са назначени "ликвидатори" поради "техните сериозни връзки" с ислямския активист Фетулах Гюлен, който в момента живее в САЩ.
Само през месец април са уволнени 160 журналисти, а от изборите на 7-ми юни миналата година до началото на месец май 37 пъти е забраняван достъпа до уеб-страницата на агенция Диха, а 13 нейни журналисти са арестувани.
На територията на Турция са забранени или спрени общо 104 904 уеб сайта, сочи доклад, цитиран от БГНЕС. В същия период са регистрирани общо 200 нападения срещу журналисти, включително и 21 срещу помещения на медиите. Миналия месец в Турция бе убит сирийският журналист Захир Ал Шеркат.
От януари до април месец тази година са задържани 33-ма журналисти, започнато е следствие срещу 13 от тях, а 12 други вече са изправени пред съда. Срещу 12 журналисти са повдигнати обвинения за "обида към президента".
В доклада на Freedom House а състоянието на турските медии се обръща специално внимание на случая с главния редактор на вестник "Джумхюриет" Кан Дундар и кореспондента на изданието в Анкара Ердем Гюл, които получиха пет години затвор от съда в Истанбул на 6-ти май поради "разкриване на държавна тайна".
Водещи
-
ЕЦБ: Обществената подкрепа за еврото в България остава сравнително ниска
В доклад на финансовата институция се посочва, че България е влязла в еврозоната с висока...
15.01 | 21:00
-
ЕК одобри националния план за отбрана на България
Одобрението проправя пътя за първата вълна от евтини дългосрочни заеми
15.01 | 20:45
-
Арестуваха сина на Атанас Бобоков с наркотици в Пампорово
Това е вторият сблъсък със закона за Божидар Бобоков в рамките на последните 60 дни
15.01 | 20:30
-
Нова ледена вълна обхваща България
Арктически студ сваля температурите до -12°С, чакат ни сняг и поледици
15.01 | 20:15
Най-четени
-
Божанов: Машините не могат да бъдат манипулирани
Това заяви от кулоарите на парламента Божидар Божанов.
15.01 | 11:15
-
"Величие" поиска връщане на правомощията на президента при служебен кабинет
Битката за "домовата книга"
15.01 | 10:30
-
Кристо от Испания, който е почти адаш и копие на Камата, стана любимец на аудиторията
Според самия Христо Стоичков който и да бъде избран, въобще няма да му е лесно да се справи с...
15.01 | 12:15
-
Ерата на досадните екостикери, които години наред "украсяваха" предните стъкла на българските автомобили, приключи
Край на "лобистката схема"
15.01 | 11:30