В нощта срещу сряда Въоръжените сили на Украйна нанесоха ракетен удар по кримското летище Джанкой. За удара са използвани около 12 оперативно-тактически ракети ATACMS.
Както пише Telegram каналът "Рибар" на 17 април, е много вероятно ракетите да са изстреляни от района на Херсон. Акцията е извършена на две вълни.
За атака може да са използвани както MGM-140A с обсег до 165 км, така и MGM-140B с боен радиус 300 км. При изстрелване от покрайнините на Херсон ВСУ може лесно да достигне Джанкой дори с първите версии на ATACMS.
Първият удар включваше седем ракети, очевидно с касетъчни бойни глави, а вторият използва поне пет. Някои повредиха оборудването на летището, а други повредиха една от сградите.
Изтъква се фактът, че американски дрон RQ-4B свободно е патрулирал въздушното пространство южно от Крим.
Както при предишните удари, той наблюдаваше операцията, но руснаците не са се решили да го свалят, въпреки факта, че това е било доста лесно.
"Но дори и без него украинците получиха необходимата информация благодарение на действията на проукраински жители на града, както и на някои непълнолетни, в интернет има ясни кадри от удари, от които могат да се направят необходимите изводи", се казва в съобщението.
В доклада се подчертава, че междувременно украинските сили извършват целенасочена подготовка за по-масирани атаки на полуострова. Преди няколко дни имаше опит да се удари пункт за управление в Бердянск, но неуспешно, а сега и летището.
"Задачата по принцип е очевидна. Да лиши руските подразделения от координация чрез удари по командни пунктове, както и нанасяне на максимални щети на силите за противовъздушна отбрана", отбелязва каналът.
Според авторите именно изпълнението на тези две цели, като се има предвид вече отслабеният флот, е необходимо на украинските въоръжени сили, преди да атакуват Кримския мост.
Все още няма коментари от Министерството на отбраната на Руската федерация.
Водещи
-
Шефката на НДК отвърна на Евтим Милошев
Адрияна Петкова обвини Министерството на културата в манипулация
05.06 | 21:00
-
Илко Семерджиев: Мандатът на "Прогресивна България" е реформаторски
Никой не може да спре ПБ, ако решат да правят реформи, изтъкна бившият здравен министър
05.06 | 20:45
-
Кьовеши: Забавянето на процедурите в България ще има негативно отражение върху работата на Европейската прокуратура
Тя разговаря с министър Николай Найденов
05.06 | 20:15
Най-четени
-
Какво точно пише в черния списък с препоръки за България?
От нагласените поръчки и вечните мандати във ВСС до капана на плоския данък – всичко зад...
05.06 | 13:21
-
ДБ искат да бъде освободен зам-шефът на НЗОК
Това каза депутатът от "Демогратична България" Ивайло Мирчев.
05.06 | 10:45
-
Премиерът Радев: Над 2,2 млрд. евро скрити разходи изплуват от предишни години
Вучич обеща съдействие за екстрадицията на Мавродиев
05.06 | 15:10
-
Над 12 тона опасни отпадъци от домакинствата са събрани и предадени в София от началото на годината
Тенденцията следва рекордните резултати от предходните две години, като само през 2025 г.
05.06 | 12:45