Валери Найденов: Брекзит не е случайно явление 23.01 | 13:46

:одерната демокрация е изкована в Англия, смята журналистът

От iNews

Не разбирам пренебрежението на някои анализатори на събитията около Брекзит, защото трябва да се има предвид, че модерната демокрация е изкована в Англия, отбеляза в студиото на 12+3 журналистът Валери Найденов.

Да се държим с английската политика, като че ли ги превъзхождаме умствено и институционално, ми се вижда глупаво. Този референдум не беше случаен, това беше дълго развитие, елитът беше длъжен да свика този референдум, смята Найденов.

Той припомни, че евроскептичната партия ЮКИП набра голяма мощ и получи много добри резултати на евроизборите. През 2009-а изпревари лейбъристите. През 2014-а беше на първо място, консерваторите останаха на трето. Очевидно беше, че политическата система се тресе. А в челната двойка има място само за две партии. Единственият начин да спрат този процес беше референдумът. Получи се сложно, защото целият елит беше против Брекзит, а се оказа, че населението иска Брекзит. Получи се, че партиите направиха завой. Тереза Мей стана премиер и свика нови избори. И двете водещи партии приеха вота на народа и го включиха в своите програми.

Найденов обясни неблагополучията и споровете около сделката на Тереза Мей: 

"Представете си да ви назначат да изпълнявате едно нещо, а да искате точно обратното. Човек трябва силно вътрешно да бъде мотивиран. Сделката на Мей е по средата, а се оказа, че няма среда. Фактически остават в ЕС, а губят правото да гласуват. В парламента не я харесаха нито тези, които са за Брекит, нито опонентите им."

В момента партийният елит не може да си позволи да се откаже от Брекзит. Дори да има втори референдум, накъдето вървят нещата, тази рана ще остане. Не може да се каже дали това материално ще бъде изгодно за Англия, но е върховна глупост да се каже, че това е станало случайно. При това с добавката, че Путин е "пуснал бацила", подчерта Валери Найденов.

Той допълни, че Лейбъристката партия също е в много деликатно положение. Корбин също е за Брекзит, но не смее да го каже. Социалологията показа, че 5 милиона лейбъристки избиратели са гласували за Брекзит.  Лейбъритите загубиха от възхода на Шотландската партия. Половината електорат на лейбъристите е за напускане на ЕС. Англия е страна с традиции и национална гордост. За англичаните саламът не е толкова важен. Важно им е да не изчезне демокрацията, а Брюксел е далеч от нея. А също и да не попаднат под германска власт. Те смятат, че ЕС ги изолира от Британската общност и ако се отделят, биха имали по-добри условия с Канада, Австралия Индия, а вероятно и САЩ. 
Британците се водят от това, че е важно да бъдеш независим, да имаш власт над себе си, нищо, че ще имаш малко по-малко салам, смята Валери Найденов.

Водещи

Най-четени