Вашингтон иска от съюзниците си да пратят още войници в Афганистан 05.10 | 14:48
Те трябва да работят с допълнителния американски контингент

САЩ ще поискат своите съюзници в НАТО да изпратят допълнителен контингент от 1000 войници, които да помагат за битката срещу талибаните в Афганистан. Това заяви новият американски посланик в Алианса. По думите на Кей Бейли Хътчинсън допълнителните сили ще се присъединят към 3000-те американски военни, които вече са изпратени в страната в рамките на новата военна стратегия на американския президент Доналд Тръмп, предаде БГНЕС.
В края на миналия месец генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг обяви, че военният съюз възнамерява да увеличи състава на мисията за обучение в Афганистан с няколко хиляди войници. Тогава той заяви, че напълно подкрепя новата стратегия на САЩ за Южна Азия и Афганистан, обявена през август. Според генералния секретар, страните от Алианса са съгласни да увеличат броя на военните инструктори, които провеждат обучения на афганистанските военни и силите за сигурност, с "няколко хиляди".
През есента на 2001 г. Вашингтон започна военна операция в Афганистан. В момента има около 13 000 военнослужещи от международната коалиция в страната, включително около 8 400 американски войници и офицери. Те се занимават предимно с обучение на афганистанските военни. Новата стратегия на САЩ потвърждава, че американската армия ще остане в Афганистан в дългосрочен план.
Водещи
-
Зеленски заяви, че с очите си иска да види „пълния и окончателен край на войната в Украйна“
„Разчитаме на европейското единство зад Украйна и работим за него. Всички искаме сигурно...
05.03 | 17:58
-
Депутатът от "Възраждане" Искра Михайлова беше отстранена от днешното пленарно заседание
След подновяване на заседанието председателката на парламента Наталия Киселова измени...
05.03 | 17:40
-
Петков: България трябва да бъде в центъра на Европа и да вземе европейската позиция
Съпредседателят на "Продължаваме промяната" критикува и изготвения от кабинета "Желязков"...
05.03 | 17:20
-
Пътуваме до морето с частни влакове още това лято
Превозите ще се изпълняват с електрически мотрисни влакове, като обещанието е за високо ниво...
05.03 | 17:00
Най-четени
-
Държавният бюджет за тази година влиза на първо четене в пленарната зала на Народното събрание
Рискове пред финансовата рамка
05.03 | 09:27
-
Задава ли се втора грипна вълна
Това каза главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев в предаването „Твоят ден” по NOVA...
05.03 | 13:45
-
Нинова: Върви се към приключване на войната в Украйна
"Огромна грешка е, ако всички пари отиват за оръжия."
05.03 | 09:59
-
Валерия и транспортният бос Ваньо Алексиев вече не се крият
Някои от последователите на Алексиев, който е спряган за най-богатия българин, се усъмниха...
05.03 | 13:59