Вашингтон с критики към борбата с нарушаване на човешките права у нас 31.03 | 08:47
Доклад на Държавния департамент посочва проблеми с полицейското насилие, борбата с корупцията и съдебната система

В Доклад за правата на човека у нас за 2020 година, изготвен от Държавния департамент на Съединените щати се посочва, че предприетите от България действия срещу нарушаването на човешките права са недостатъчни.
В резюмето на документа, публикува на сайта на американското посолство в София се посочва още, че има проблеми с полицейско насилие, борбата с корупцията и съдебната система, предаде БНР.
В доклада за страната ни се твърди, че има насилствено отношение от страна на полицията, произволни арести, сериозни проблеми с независимостта на съдебната система, сериозни ограничения на правото на свободно изразяване, включително цензура на медиите, насилие и заплахи за упражняване на насилие срещу журналисти, както и че корпоративен и политически натиск върху медиите в комбинация с нарастваща и непрозрачна концентрация на медийна собственост и разпространителска мрежа са навредили сериозно на медийния плурализъм.
Цитирани са примери за наказателно преследване с цел потискане свободата на словото и действия срещу критици на правителството.
Споменават се и за опити за контрол върху редакционните политики на обществено финансираните БНТ и БНР посредством "политизирано влияние върху тяхното ръководство".
Споменато е и нападението срещу разследващия журналист Слави Ангелов. Включен е и арестът на отразилия анти-правителствени протести Димитър Кенаров - арест който местни организации определят като "незаконен".
В доклада има и твърдения за връщане на бежанци или търсещи убежище лица, тежки корупционни деяния.
Посочено е още, че макар властите в България да са предприели стъпки за наказателно преследване и налагане на наказание на длъжностните лица, извършили нарушения на правата на човека, действията на държавните органи са били недостатъчни и се наблюдават проблеми с безнаказаността.
В доклада на Държавния департамент се посочва още, че като цяло съдебната система прилага правото на справедлив и публичен процес срещу обвиняеми.
Свободата на словото и печата като цяло се спазва, не се ограничава достъпа до интернет, не се налага цензура на онлайн съдържание, спазва се и конституционно гарантираното право на мирно събиране и сдружение на гражданите.
Не се наблюдават ограничения върху академичните свободи или културни прояви.
Водещи
-
Крадци отмъкнаха 50 агнета от стопанство във врачанското село Бутан
Стопанинът не вярва, че полицията ще открие неговите животни.
11.04 | 10:16
-
Новозеландско месо в България: БАБХ коментира етикетирането и вноса
По темата за сините печати върху месото тя обясни, че те не могат да бъдат изтрити и не може...
11.04 | 09:59
-
Между 3 и 180 лева се продават великденските изкушения тази година
Козунакът за 130 лева – тържество на шамфъстъка
11.04 | 09:45
-
Митата за китайски стоки вече са 145%, обявиха от Белия дом
Остава и въпросът дали инвеститорите ще продължат да разпродават американските държани ценни...
11.04 | 09:30
Най-четени
-
Започва делото срещу Лена Бориславова
Според обвинението, Бориславова се е ползвала от неистински документи на 13 май 2021 г. и 14...
11.04 | 09:15