Великобритания издига в Кале висока стена срещу мигрантите 07.09 | 11:49

2 млн. паунда ще струва еднокилометровото защитно съоръжение на френския бряг

От iNews.bg

До края на месеца Великобритания ще започне изграждането на "голяма нова стена" в Кале, която да пречи на опитите на мигранти да преминат през тунела под Ламанша. Стената, която ще бъде от бетон и ще е висока 4 метра, ще бъде финансирана от Лондон, като стойността й е определена на 2 млн. паунда. Преградата ще бъде с дължина 1 км и ще бъде разположена на подхождащите към пристанището за фериботите, съобщи в. "Телеграф", цитиран от БГНЕС.

Намеренията за изграждане на стената бяха потвърдени от британския министър по миграционните въпроси Робърт Гудуил. "Вдигнахме ограда, сега ще направим и стена", каза той и уточни, че строежът ще започне много скоро.

Съоръжението ще бъде построено от двете страни на пътя, за да предотвратява опитите на мигранти да спират движението и да се качват на камиони и други превозни средства.

Асоциацията на автомобилните превози на товари разкритикува мярката като лошо използване на парите на данъкоплатците, които вместо това могат да бъдат похарчени за "повишаване на сигурността по подхода към пътищата".

Според данните на Лоднон от миналия месец екипите на британските граничари на френска земя са предотвратили през миналата година преминаването на 84 088 мигранти.

Комисарят от френската полиция Патрик Висер-Бурдон твърди, че през юни тази година е имало 22 000 нарушения на загражденията по пътя към пристанището, докато през януари броят им е бил 3000.

"Сигурността на пристанището ще бъде засилено с разполагането там на ново и по-добро оборудване. Много скоро ще започнем изграждането на тази стена, която е част от пакета от мерки на стойност 17 млн. паунда, който осъществяваме с французите", заяви още Гудуил.

В. "Телеграф" припомня, че през 2015 г. във Великобритания са се преселили 630 000 мигранти от различни страни, включително и ЕС, което е относително малко увеличение в сравнение с 2014 г.

От тях 184 000 са мигрантите от ЕС – с около 10 000 души повече в сравнение с 2014 г. Ръстът се обяснява с увеличаване на имиграцията основно от България и Румъния. 

Водещи