Великобритания иска да напусне безплатно ЕС 04.03 | 15:22
Лондон и Брюксел ще продължат спора за пари срещу Брекзит

Великобритания може да напусне ЕС, без да плаща "сметка по развода" в размер на 60 милиарда евро, за която се твърди, че е искана от Брюксел, заяви комисия на Камарата на лордовете, предаде ДПА. Правителството е в силна юридическа позиция да пренебрегне молбата на ЕС, ако преговорите по Брекзита завършат без постигане на споразумение, се казва в оповестен днес доклад на комисията по финансовите въпроси на горната камара на британския парламент, предаде БНТ.
Премиерът Тереза Мей възнамерява до края на месеца да задейства Член 50 от Договора от Лисабон, което дава официално начало на двегодишен преговорен процес по излизане на Великобритания от съюза. Финансовите задължения на Великобритания към ЕС са предмет на спор между Лондон и Брюксел. Според някои съобщения Европейската комисия иска еднократно плащане на подобна висока сума в рамките на бюджетните си задължения към ЕС като част от преговорите по създаване на нови търговски и политически отношения.
"Изводът ни е, че ако не бъде постигнато споразумение, цялото законодателство на ЕС престава да е приложимо и Великобритания няма да е под никакво принудително задължение да прави какъвто и да било финансов принос", се казва в доклада, озаглавен "Брекзитът и бюджетът на ЕС".
Водещи
-
„Уолстрийт джърнъл“: Пентагонът блокира използването на далекобойни ракети от Украйна срещу Русия
Това ограничава способността на Киев да използва тези оръжия в защита срещу инвазията на...
24.08 | 18:00
-
Жертва и ранени при експлозия в магазин за играчки в Москва
Евакуирани са хората от околните ресторанти и кино
24.08 | 17:20
-
Затварят пътя за Гърция през Златоград за 20 дни
Заради ремонт от гръцка страна коли ще се пропускат само в неделя и нощем
24.08 | 17:00
Най-четени
-
След преследване и катастрофа в курортното с. Лозенец: Задържаха бус, пълен с мигранти
Шофьорът избяга, издирват го
24.08 | 09:45
-
Лагард: Чуждестранните работници дадоха тласък на икономиката на еврозоната
БВП в Германия щеше бъде с около 6% по-нисък през 2019 г. без , посочи шефката на ЕЦБ
24.08 | 11:00
-
Огромни опашки на „Капитан Андреево” за влизане в България
Основна част от пътникопотока са от т. нар. гастарбайтери, пътуващи от Турция към страните от...
24.08 | 10:00
-
Средната пенсия надхвърли 1000 лв., но 40% от пенсионерите вземат минималната
Това сочат данните на НСИ
24.08 | 12:00