Великобритания си отдъхна - повечето шотландци гласуваха против независимостта 18.09 | 18:08

53% не подкрепят отделянето

От iNews.bg

 Тръпка на облекчение започна да преминава през Англия, след като резултатите от екзит пола на референдума за независимост  става ясно, че Шотландия остава част от Великобритания.

Според предварителните данни 53% на сто са гласували против отделянето, а 47 са се обявили за независима Шотландия, пише  Independent.  

Също така данните показват, че въпреки интензивната кампания на двата лагера 4 на сто от гражданите не са могли да изберат между "Да" и "Не". 

Всеки шести от противниците на отцепването са избрали да гласуват против заради страха от последствията от обявяването на независимост.  От друга страна хората, гласували с "Да" казват, че са избрали надеждата за бъдещето вместо страха. 

Повечето мъже са поискали да бъдат независими шотландци, докато по-голяма част от жените искат да останат  верни на короната. Младите хора до 34 години са сред най – запалените поддръжници на независимостта.  Хората над 55 пък в по – голямата част са против отделянето. 

Референдумът хвърли  в паника британците особено, след като социолозите дадоха преднина на поддръжниците на независимостта.  Лидерите на  Консервативната, Лейбъристката и Либералната партия забравиха политическите си различия  и се обединиха в опит да спрат Шотландия. Премиерът Дейвид Камерън дори стигна до емоционални изказвания, ,в които помоли  Шотландия да не разбива семейството от нации на Великобритания. 

Редица известни личности, сред които Пол Маккартни и Миг Джагър излязоха на протест да подкрепят единството на Обединеното кралство. 

Изходът референдума постави под въпрос и членството на Шотландия в ЕС и НАТО. Отцепването щеше да  означава, че като ново сформирана държава договорите с двата блока не важат за нея. 

Това е третото допитване до народа, като първото е било за създаването на шотландски парламент. През 1979 г. за възстановяването на институцията, която да  отговаря за част от финансовата политика, гласуват повече от половината граждани. Резултатите обаче тогава се оказват недостатъчни. 

Парламентът там започва работа след втория референдум през 1997 г. През з 1999 г. Шотландия получава, или най-точно - възстановява, след повече от два века своя собствен законодателен орган, който е с ограничени правомощия само в областта на данъчното облагане.

Идеята за новото допитване до народа набира сила, след като през 2007 г. Шотландската национална партия с водач Алекс Салмънд печели убедително мнозинство от 47 места от общо 65 парламентарни места. 

Водещи

Най-четени