Великобритания ще дари останалите й ваксини на бедни страни 19.02 | 18:50
Джонсън зове световните лидери да работят заедно, за да бъде имунизиран целият свят

Британският премиер е символичен домакин на виртуална среща на страните от Г-7 в рамките на ротационното председателство на организацията. Джонсън обеща да дари ваксини на по-бедни държави от количеството, което ще остане след масовото ваксиниране във Великобритания, предаде БНР. Той призова световните лидери да работят заедно, така че целият свят да бъде ваксиниран срещу Covid-19.
Днешната виртуална среща на Г-7 е първата от април 2020 година и първият международен форум за новоизбраният американски президент Джо Байдън. Борис Джонсън обаче е в центъра на вниманието с редица инициативи. Едната от тях е богатите държави да дарят излишъците си от ваксини на по-бедните.
По-рано френският президент Еманюел Макрон бе заявил за "Файненшъл таймс", че богатите държави трябва да заделят между 4 и 5% от излишъците си за по-бедните, но Борис Джонсън е готов да отиде доста по-далеч. Обединеното кралство е много напред с масовото ваксиниране и ако до есента бъдат имунизирани всички пълнолетни, от поръчаните от правителството 400 милиона дози ваксини ще има голям излишък, голяма част от който Джонсън е готов да разпрати по света.
Има сигнали, че повече от половината от излишъците ще бъдат предоставени на схемата "Ковакс", която е инициатива на ООН за гарантиране на по-широк достъп на ваксини по света. Друга инициатива на Джонсън е силните световни икономики да стартират проект, според който в рамките на 100 дни да се разработват ваксини срещу нови заболявания. Пандемията не е единствената точка в дневния ред. Както посочи Борис Джонсън при откриването на срещата, има и други важни проблеми, като екологията, обръщайки специално внимание на американския президент:
"Страхотно е, между другото, че Джо Байдън върна обратно Съединените щати в Договора от Париж за климатичните промени. Това е голяма стъпка напред".
Възстановяването на глобалната икономика и предизвикателството, което представлява Китай, са други основни моменти във виртуалната среща на Г-7.
Водещи
-
Жечо Станков: Едва от 11% от капацитета на договора с "Боташ" е бил използван
Търсим да купим по-евтин газ, за да може високата цена на преноса да бъде неутрализирана,...
10.07 | 18:40
-
Трима служители задигнали 228 200 лв. от „Български пощи“
Предстои СГП да внесе в Софийски градски съд искания за постоянен арест спрямо всеки от...
10.07 | 18:20
-
Забравете за дубайския шоколад, измирските бомбички са новият голям хит
Ето как да си ги приготвите у дома
10.07 | 17:45
Най-четени
-
Пияната Дебора возила 6-годишния си син
Фолкпевицата Дебора беше задържана с 3.14 промила алкохол, след като предизвика катастрофа в...
10.07 | 09:59
-
Нефролог обяснява как излишните килограми водят до хронично бъбречно заболяване
Излишните килограми представляват сериозна заплаха не само за сърцето и ставите, но и за...
10.07 | 12:30