Владимир - умен, внимателен, с потенциал! Кой би помислил, че Клинтън ще каже това за Путин 08.01 | 19:23
Бившият американски президент с ласкави слова към колегата от „Майка Русия“

Бившият американски президент Бил Клинтън някога е хвалил "огромния потенциал" на Владимир Путин. Това разкрива New York в материал за разговори на тогавашния държавен глава с британския премиер Тони Блеър – един от най-близките му приятели от политическите лидери.
Разговорите били е Президентската библиотека на Клинтън. Според тях Клинтън е казал на Блеър на 13 октомври 1999 година следното за конфликта в Чечня: "Опитваме да се разрешим този двустранен въпрос с Русия, за да намерим решение на това с Чечня". Тогава се провеждаше въздушна кампания на руснаците в Чечня, която ескалира във Втората чеченска война.
Изненадващо, но американският държавен глава, се изказва ласкаво за Владимир Путин: "Путин има огромен потенциал, мисля... Смятам, че е много умен и внимателен. Мисля, че заедно с него, можем да направим добри неща".
Путин бе премиер на Русия в този период, след 16 години служба в КГБ. Стана президент през 2000 година, точно когато Клинтън обобщаваше резултатите от работата си.
Но това не е единствената добра оценка на Клинтън за работата на руския президент. "Той много интелигентен, с дълбок, дълбок патриотизъм по отношение на Русия, но той мисли повече за величието на родината и държавата, отколкото за това, което се случва с обикновените руснаци", казва Клинтън след анексирането на Крим.
"Единственото нещо, което мога да кажа за него, е, че той е винаги много прозрачен. Той никога не се престори на това, което не е... Ако поиска да продължи и да нахлуе сега в Украйна, не зная какво би се случило. Това е опасна ситуация и не е необходимо", добавя той през 2014-а.
Съвсем различни са изказванията на г-жа Клинтън, която през миналата седмица даде официален старт на номинацията за подкрепата на демократите в президентската надпревара. През 2014 година тя споделя в интервю, че е скептична по отношение на Путин, защото той винаги ще се опитва да връща на преден план визията за "Майка Русия".
Водещи
-
Нивото на субективна бедност в ЕС спадна през 2024 г. до 17,4%, но се покачи в България до 37,4%
Това показват данните на Евростат
23.10 | 13:29
-
Проектобюджетът за 2026 г. ще бъде внесен в НС до края на месеца
Това каза Теменужка Петкова, но не коментира конкретни параметри
23.10 | 13:24
-
Желязков: Санкциите срещу „Лукойл“ няма да спрат горивата
Премиерът увери, че рафинерията в Бургас продължава работа, а доставките са обезпечени
23.10 | 13:23
Най-четени
-
Спаси София: Ако картелът с боклука е проблем, защо таксиметровият картел не е?
„Ако ни е проблем картелът за боклука, защо не ни е проблем картелът при такситата?“, попита...
23.10 | 11:15
-
Проф. Кантарджиев подчерта, че е важно хората да се подготвят за сезона с няколко прости стъпки; грипът е близо
„До момента бяхме по-надолу в сравнение с миналата година, но сега случаите се увеличават“,...
23.10 | 10:45