Военна мощ за Русия обеща Путин на парада 09.05 | 16:31
“Аз умирам, но няма да се предам”, припомни той клетвата на сражавалите се с нацистите

Президентът Владимир Путин обеща подкрепа за военната мощ на Русия по време на честването на Деня на победата във Втората световна война – честване, което става все по-важно за управлението му от две десетилетия, предаде БГНЕС. Речта на президента пред хиляди войници и ветерани на Червения площад се състоя в началото на ежегодния парад, в който стотици единици военна техника преминават по улиците на Москва.
"Уроците от отминалата война отново са актуални и днес. Ние направихме и ще направим всичко необходимо, за да гарантираме големите възможности на нашите въоръжени сили”, каза той.
"Тези в съвременната руска армия си спомнят "клетвата” на съветските войници, сражаващи се с нацистка Германия", добави той: "Аз умирам, но няма да се предам”.
Двудневният празник, посветен на победата от 1945 г., тази година е на фона на засиленото напрежение между Русия и Запада и опасенията от нова надпревара във въоръжението между Руската федерация и САЩ. Москва неотдавна заяви, че ще увеличи военното си присъствие в Арктика, стремейки се да утвърди влиянието си в стратегическия регион.
Паради и чествания се проведоха в големи и малки градове в цялата страна – от европейския анклав на Калининград до далекоизточния Сахалин, близо до Япония.
Планираните в столицата полети бяха отменени обаче заради лошото време, съобщиха агенциите в страната.
Държавната телевизия излъчи маршове от т. н. райони на бившия СССР, като от непризнатата република Луганск – украински отцепил се регион, управляван от подкрепяните от Русия сепаратисти.
Конфликтът между силите на Киев и сепаратистите отне около 13 000 живота през последните пет години.
Почти половината от руснаците са заявили, че планират да присъстват на събитието в чест на Деня на победата тази година, според държавния социологически институт VTsIOM.
Водещи
-
Кой пълни банковите сметки през октомври, а кой остава без пари?
Финансов хороскоп за всички зодии
27.09 | 15:30
-
Путин обяви революционно откритие в ядрената енергетика
Руската система позволява повторно използване на 95% от отработеното атомно гориво, решавайки...
27.09 | 15:00
-
Протест на "Възраждане" срещу правителството и въвеждане на еврото
Демонстрации текат в София и Варна
27.09 | 14:30
-
Илияна Йотова: Борисов нанесе втори удар срещу Министерския съвет
Вицепрезидентът отговори на изказване на лидера на ГЕРБ
27.09 | 14:00
Най-четени
-
Световен ден на туризма е
София го отбелязва с безплатни пешеходни и автотурове на градския транспорт
27.09 | 10:00
-
Проф. Георги Близнашки: Големият проблем е корупцията на всички равнища
Изкушенията на властта са големи, добави конституционалистът
27.09 | 11:00
-
Язовир "Жребчево" пресъхва - нивото му е под 19%
Водоемът е пети по обем и четвърти по площ в България
27.09 | 10:20
-
Константин за клипа с Емрах: Съжалявам и се извинявам
27.09 | 11:20