Втора присъда за Ходорковски и Лебедев 30.12 | 17:58

Двамата бяха признати за виновни по обвинения в кражба на 218 милиона тона петрол

От Елена Коцева

Московски съд определи по 13.5 години затвор за бившите ръководители на ЮКОС Михаил Ходорковски и на МЕНАТЕП Платон Лебедев, съобщават световните медии

Двамата бяха признати за виновни по обвинения в кражба на 218 милиона тона петрол между 1999 и 2003 г. и в изпирането на 23,5 милиарда долара.

Включвайки присъдата от 2005 г., Ходорковски и Лебедев ще пребивават в затвора общо по 14 години. Съдът зачете времето, което двамата са прекарали зад решетките от арестуването си през 2003 г., така че според изчисленията срокът на присъдата им ще изтече през 2017 г.

Основание за налагане на условна присъда съдията не намери и Ходорковски и Лебедев ще бъдат изолирани от обществото. Утежняващи вината обстоятелства не бяха намерени.

По думите на съдията исковете към подсъдимите за 862 милиарда рубли ще бъдат разгледани в рамките на гражданско производство.

В същото време съдът ги оправда по обвинението за присвояване на акции от "Томскнефт-ВМК"  поради давност за привличане към наказателна отговорност.
Освен това съдът установи, че Ходорковски и Лебедев подкупвали акционери и мениджъри на нефтодобивни предприятия, с които са работили.

БиБиСи информира, че руски представители са определили като "неприемливо вмешателство" критиките на западните държави по отношение на осъдителната присъда, която получи Ходорковски. Редица медии проследиха в последните дни развитието на делото с отявлена критика за зависимостта на съдебната система в Русия от политическата власт.

Около делото Ходорковски дори прехвърчаха искри между президентството и кабинета, тъй като премиерът Владимир Путин коментира с типичния си стил: че мястото на крадците е в затвора.
От своя страна президентът Медведев, който се счита за по-либерален и поддържащ модернизирането на страната, отказа коментар преди решението на институцията. Съветник на Медведев пък напълно оправда бившите руски магнати - сега вече затворници.

Освен това редица политици от международната сцена осъдиха случващото се в Москва – сред тях Хилъри Клинтън, Гуидо Вестервеле, Катрин Аштън и др.

След като руските власти обвиниха ръководството на най-голямата до този момент нефтена компания в цял списък от икономически престъпления, ЮКОС "фалира", а неговите активи бяха прехвърлени към държавната "Роснефт".

Според много анализатори както руски, така и в чужбина, делото "ЮКОС" е политически мотивирано и няма нищо общо с реални финансови престъпления.

Акционерите в ЮКОС вече спечелиха едно дело срещу Русия, което се гледа в Хагския трибунал.

Водещи