Външните министри на Македония и Гърция ще водят диалога за името 12.01 | 12:27
Кодзиас и Димитров се срещнаха тайно в „Македония палас“ в Солун

Министрите на външните работи на Република Македония и на Гърция Никола Димитров и Никос Кодзияс днес проведоха среща в град Солун. Двамата се договориха да имат по-голяма и директна роля в разговорите за разрешаване на спора за името, предаде БГНЕС. "Срещата беше проведена в рамките на възстановения диалог и консултациите между двете държави, целящи засилване на прозрачността и взаимното доверие. Министрите проведоха добър разговор, насочен към насърчаването на двустранните отношения и сътрудничеството в по-широк контекст, свързан с продължаващи мерки за изграждане на доверие", съобщиха от македонското МВнР.
Кодзияс и Димитров изразили общо очакване, че на предстоящата среща на 17 януари посредникът Матю Нимиц ще сложи на масата рамка за разговори, която по същество ще се развие в преодоляването на различията за името. "Двамата министри обсъдиха методологията, за подхода на двете страни, както и за рамката на процеса за преодоляване на разликата за името, и се съгласиха да имат пряка роля в преговорите за преодоляване на различията за името", се казва в изявление, в което също така се казва, че те са обсъдили мерки за изграждане на доверие и са обсъдили други въпроси преди следващите политически срещи на високо равнище между двете страни.
Срещата, според гръцките медии, се е състояла в "Македония палас" в центъра на Солун при пълна тайна и под силни мерки за сигурност.
Водещи
-
Това са най-опасните стайни растения за домашните любимци
Какво да правите, ако домашният ви любимец е погълнал токсично растение?
03.08 | 11:40
-
Тежка година за лозарите, гроздето поскъпва
Очаква се цената да е с около 20% по-висока
03.08 | 11:20
-
ИПИ: Повишаването на осигурителните вноски води до риск от обедняване
Увеличава се отстоянието между най-добре платените работници и всички останали
03.08 | 11:00