Външно: В Турция е все по-опасно, пътувайте само при крайна необходимост 21.07 | 07:14
Заради въведеното извънредно положение правата на гражданите могат да бъдат сериозно нарушени, не се изключват и сблъсъци
На 20 юли 2016 г. в 23:40 ч. Министерският съвет на Република Турция под ръководството на президента Ердоган взе решение за въвеждане на извънредно положение на територията на страната за срок от 3 месеца. Решението се основава на чл. 120 от конституцията на Турция, според който то трябва да бъде одобрено от турския парламент. Непосредствено след това правителството ще издаде декрети, имащи силата на закон, с които ще бъдат въведени конкретните мерки, включващи ограничения на правата на гражданите за посочения период.
След публикуването на декретите от родното МВнР обещават да информират незабавно българските граждани, за да се съобразяват с въведените мерки при престоя им в Република Турция. В тази връзка към този момент остават валидни препоръките към българските граждани от вчера.
Обстановката в Република Турция остава нестабилна. На територията на цялата страна се провеждат серия от операции на турските сили за сигурност, вследствие на които може да се очаква ескалиране на напрежението и да се генерират заплахи за физическата сигурност на гражданите. Същевременно на много места се организират масови обществени мероприятия като митинги и протестни шествия. Нивото на риска остава високо, като са възможни и сблъсъци на отделни места, предупреждава външно.
Предвид влошената обстановка на сигурност, МВнР настоятелно препоръчва на българските граждани в Турция да избягват да посещават оживени места в големите градове на страната. В Истанбул да се избягват обществените места с ключова социална роля като площад "Таксим”, бул. "Истиклял”, площадът пред двореца "Долмабахче”, туристическите места в район "Фатих”, спирките на метрото и метробусовете в централните части на Истанбул – районите "Фатих”, "Бейоглу”, "Шишли”, "Бешикташ”, големи търговски обекти и др. Препоръчва се да се избягват и инфраструктурните обекти, които бяха в центъра на процесите от нощта на метежа, включително летище "Ататюрк”, ако не се пътува през него.
В Одрин, на входовете и изходите на града, както и в самия град, се извършват засилени проверки на самоличността на гражданите и на автомобилите, като се изискват личните документи на водача и документите на автомобила. Възможни са забавяния при придвижването на превозните средства, предупреждава още МВнР.
Входовете и изходите на ГКПП-тата на българо-турската граница са отворени и функционират нормално, но на "Капитан Андреево – Капъкуле" трафикът, основно на изход към Турция, е натоварен, предвид обичайните за това време премивания на турски гастарбайтери, живеещи в Западна Европа. От турска страна допълнително е засилен граничният контрол и се извършва детайлна проверка на личните документи.
МВнР настоятелно препоръчва на българските граждани да се въздържат от пътуване до Република Турция до нормализиране на обстановката. В случай на крайна необходимост от пътуване до Турция, да се информират постоянно за актуалните събития в страната и конкретния район, който планират да посетят, както и да се регистрират в рубриката "Пътувам за…” на сайта на МВнР, като оставят адресни и мобилни данни.
Към днешна дата няма постъпила нова информация за спешни случаи на български граждани, нуждаещи се от помощ. При необходимост от съдействие българските граждани да се обръщат към дипломатическите и консулските ни представителства в Република Турция, препоръчват още от външно министерство.
Водещи
-
Миро дари Отварачката с цял етаж от ултраскъпа сграда за ЧРД
"M Building” се намира на пъпа на София
25.01 | 17:40
-
Солени глоби в Гърция, ако шофирате без тези документи
25.01 | 17:20
-
Слънцето ни праща черни призраци с магнитните бури
25.01 | 17:00
Най-четени
-
Денков: Има изключително раздута инвестиционна програма в бюджета
Според него не е ясно за какво са средствата
25.01 | 11:00
-
След газовия взрив в Банкя: Какво се знае до момента
Издирват се двама души – мъж и жена
25.01 | 10:00