Г-7 готвят забрана на търговията с руски диаманти 30.04 | 16:00

Страните от Г-7 продължават плановете си да се споразумеят за забрана на продажбите на руски диаманти, съобщава "Политико". Лидерите на групата се срещат следващия месец, на фона на нарастващите надежди, че нова технология ще позволи на властите да проследяват скъпоценните камъни по света.
Досега Европейският съюз не налага санкции на диаманти от Русия, които играят роля във финансирането на войната на Владимир Путин в Украйна, на фона на опасения, че ембарго ще удари белгийския град Антверпен, основен международен център за търговия с диаманти.
Вместо това правителствата на Г-7 подготвят международна забрана за продажба на продуктите. Подготовката върви добре за обявяване на повече подробности на срещата на върха в Япония, която започва на 19 май, каза представител на европейско правителство, участващ в преговорите. Една от основните цели на този координиран натиск на Г-7 е да се спре заобикалянето на санкциите, например чрез внос на руски диаманти, които първо са били обработени и преетикетирани другаде по света.
"Политико" съобщава, че швейцарската компания Spacecode вече има решение на този проблем: ново устройство, което може да идентифицира от кой регион на света идват отделните диаманти. Компанията работи върху следващата стъпка за определяне на "диамантената ДНК", тъй като познаването на точния произход на диамантите е ключово за индустрията, каза пред изданието Павло Протопапа, председател и главен изпълнителен директор на Spacecode. Според него вече има технология за проследяване на произхода на диамантите чрез разбиране на морфологията - химичния състав и оптичните свойства на диаманта - защото камъните от определени региони имат подобни характеристики.
Като разбере тези уникални характеристики, устройството на компанията незабавно ще определи произхода на камъка - дори ако не е регистриран по-рано във веригата за доставки.
Въпросът е кога технологията ще бъде готова за пускане навреме, тъй като привържениците на Украйна искат да наложат забрана за руски диаманти възможно най-скоро.
Устройствата могат да се продават евентуално на масовия пазар до края на 2024 г.
Том Нейс, говорител на Световния център за диаманти в Антверпен предупредил, че секторът няма да приеме "решения за щамповане", трябва устойчиво и проверимо решение, което може да определи произхода на камъка.
Водещи
-
Иде нов дълъг уикенд: Как да го "разтегнете" до 9 дни?
Месец май е пълен с почивни и неучебни дни
11.05 | 18:00
-
През август започва ремонтът на отсечката, на която загина Сияна
Магистрала "Хемус" ще бъде завършена до края на 2029 г., обеща министър Иванов
11.05 | 17:40
-
За 15 години цените на лекарствата са скочили 10 пъти
28 пъти са нараснали злоупотребите в здравната сфера
11.05 | 17:20
-
Турция е готова да бъде домакин на преговори между Русия и Украйна
Това е заявил рдоган в телефонни разговори с Путин и Макрон
11.05 | 17:00
Най-четени
-
Честваме Светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий
Вижте кой има Имен ден днес
11.05 | 08:37
-
Божидар Божанов: Още следващата седмица можем да отхвърлим референдума в пленарна зала
Според съпредседателя на ДБ това е "една от многото заблуди, които е направил президентът",...
11.05 | 14:00
-
Георги Харизанов: Референдум сега е като да питаме "за" или "против" Аспарух да пресече Дунава
"Голямата цел и идея е в един момент Румен Радев да се позиционира като човека на народа",...
11.05 | 13:20
-
Костадинов: Уведомихме нашите т. нар. партньори, че управляващите фалшифицират инфлацията
Трябва да има референдум и затова се радваме, че президентът се вслуша в призивите на...
11.05 | 16:20