Габриел иска от образование, наука и бизнес общи решения срещу климатичните промени 22.01 | 15:23
Това е най-солидната база да имаме увереност, че ще се справим с глобално предизвикателство, каза тя в Давос

Българският еврокомисар за иновациите, научните изследвания, образованието, културата и младежта Мария Габриел е на Световния икономически форум в Давос, който тази година е посветен на свързаните с промените в климата рискове и необходимостта от предприемане на още мерки. Съществена част от отговора на тези рискове се съдържа в най-новите научни познания и новаторски изследвания.
На пресконференция заедно с председателя на Европейския съвет за научни изследвания Мауро Ферари, Мария Габриел очерта действията и амбициите на Европейската комисия за промяна на европейския изследователски пейзаж чрез още по-силна роля на научноизследователския съвет. С вече финансирани над 9000 изследователи, съветът се превърна във водеща световна организация за най-високо финансиране по процент на подкрепени научни доклади. Освен това 7 от финансираните от съвета спечелиха Нобелова награда. Последната беше само преди няколко месеца – Питър Радклиф спечели наградата за медицина за откритието за приспособимостта на човешките клетки към среда с ниско съдържание на кислород, което може да помогне за лечение на рак, анемия и други.
"Като предоставяме на нашите умове и таланти научна свобода, те ни помагат да се справим с големите предизвикателства отдолу-нагоре. Изменението на климата е едно от тях. Европейският съвет за научни изследвания доказва това с безброй проекти, насочени към редица аспекти на изменението на климата - от неговите движещи фактори и въздействия до смекчаване и адаптиране", заяви Мария Габриел.
Тя наблегна също, че връзката между учени, изследователи, политици и общество трябва да промени своя курс към по-силно и тясно сътрудничество. "Имаме нови възможности, защото образованието вече е в един ресор с научните изследвания и иновациите. Без младите хора, учителите, институтите, университетите, обществото ни няма как да се справи с предизвикателствата", заяви българският еврокомисар и очерта трите важни елемента в новата програма "Хоризонт Европа". На първо място са мисиите, четири от които са пряко свързани с борбата с климатичните промени. Вторият елемент е Европейският иновационен съвет – фабриката на ЕС за т.нар. еднорози, предоставящ подкрепа от идеята до създаването на продукта и откриването на нови пазари, включително за МСП и стартъпи. Трети важен елемент е Европейският институт за иновации и технологии, помагащ на предприятия, образователни и научноизследователски институции да работят заедно.
"Когато образованието, науката и бизнесът работят заедно в една посока, когато търсят общи решения, това е най-солидната база да имаме увереност, че ще се справим с глобално предизвикателство като климатичните промени. Силата на европейския подход е в мисълта за хората, работните места, перспективите пред регионите – тя трябва да остане водеща в действията ни. Имаме още много работа", заключи българският еврокомисар Мария Габриел.
Водещи
-
Протест на работещите в държавните горски и ловни стопанства
Протестът е организиран от КНСБ, а горските служители настояват за увеличение на заплатите и...
14.07 | 12:15
-
Позитивите от влизането ни в еврозоната могат да бъдат много сериозни
Според Георги Ганев има сериозно объркване между две доста различни неща – увеличаване на...
14.07 | 11:59
-
Продължава борбата с пожара в природен парк „Рилски манастир”
Горски служители има и на местата на овладените вече пожари към селата Мурсалево и Палатово,...
14.07 | 11:30
-
Тежка година за българското овощарство – след катастрофалните загуби при черешите, сега и реколтата от праскови
Последният удар идва от бурята в Сливенско, придружена с ветрове със скорост до 100 км/ч,...
14.07 | 10:59
Най-четени
-
Надежда Йорданова: Подготвяме вот на недоверие през септември
Йорданова изрази мнение предстоят ли нови избори в страната.
14.07 | 09:59
-
Имало ли е шамари в „Майчин дом“: Версиите на свидетелка и на лекарката
Междувременно близки на родилката организират протест в нейна защита. Те настояват и за...
14.07 | 09:14
-
Тежка година за българското овощарство – след катастрофалните загуби при черешите, сега и реколтата от праскови
Последният удар идва от бурята в Сливенско, придружена с ветрове със скорост до 100 км/ч,...
14.07 | 10:59