Германия не иска бежанците от Балканите, мисли мерки за бързо връщане в страните им 07.08 | 12:49
Над половината от подалите заявления за убежище в страната тази година са от Албания, Босна, България, Хърватия, Косово, Македония, Черна гора и Сърбия

Германия не иска повече бежанци от Балканите и обмисля мерки за ограничаването им. Идеите варират от намаляване на квотите за бежанци и насочването им към временни центрове до кампании в родните им страни срещу емигрирането в Европа, информира АФП.
Общо 300 хил. са молбите за убежище в Германия от януари насам, над половината от тях са подадени от лица от Югоизточна Европа - Албания, Босна, България, Хърватия, Косово, Македония, Черна гора и Сърбия, обяснява агенцията, цитирана от БГНЕС. През първите 5 месеца на тази година в Германия са влезли над 32 000 косовари, а това е повече от бежанците от Сирия, която е обхваната от кървавата гражданска и религиозна война.
"Големият брой на имигрантите от тези страни отклонява ресурси, които са необходими за хората от кризисните райони", каза Манфред Шмит, ръководител на федералната служба за миграцията и бежанците. Одобрението на молбите за бежански статут е по-малко от 0.2 процента, но бежанците трябва да чакат с месеци до изпълнението на процедурата и през това време трябва да живеят в бежански центрове, апартаменти и дори в палаткови лагери.
Новите идеи изобилстват от мерки как да бъдат разубедени потенциалните бежанци, за да спадне броят на висящите дела в системата, като крайната цел е да се намали до 6 месеца процедурата по разглеждането на бежанските молби.
Влиятелната провинция Бавария предлага имигрантите от Балканите да бъдат разделени от останалите и настанени във временни убежища, близо до границата, за да може бързо да бъдат върнати в страните си
Целта е "ускоряване на процедурите за лицата, които нямат шанс, и по този начин да се облекчи цялата система", заяви премиерът на тази южна провинция Хорст Зеехофер.
Друга стъпка е разширяване списъка на държавите от Западните Балкани, квалифицирани като "безопасни страни". В момента списъкът включва Босна, Македония и Сърбия, а идеята е в тази група да попаднат Албания, Косово и Черна гора.
За лицата от "безопасните държави" е много по-трудно да поучат статута на бежанец и тази практика вече е показала, че има "сдържащ ефект", заявиха от службата по имиграцията.
Водещи
-
София е най-опасният град за децата в Европа
София е на дъното и при обезопасяването на велоалеите, отбелязва международно проучване
25.05 | 18:00
-
Светлана Гущерова иска триъгълно лице
Тя буквално не излизала от клиниките за естетика, твърди клюката
25.05 | 17:40
-
Сбогуваме се с Кирил Ивков в четвъртък
„Синята” легенда си отиде от този свят на 78-годишна възраст
25.05 | 17:20
-
Всеки ден четирима българи умират от хепатит заради ненавременно лечение
Д-р Аспарух Илиев коментира стряскащите данни за тази болест, както и за другите опасности,...
25.05 | 17:00
Най-четени
-
Нинова: Пеевски е ключовата фигура, Борисов е притиснат и ще приключи като Доган
"Непокорна България" е за референдум за еврото, подчерта тя
25.05 | 12:40
-
Медицинските сестри излизат на ефективен протест по подобие на софийските шофьори
От Синдиката на българските медицински специалисти искат заплатите им да са 150% от средната...
25.05 | 16:00
-
Киселова: Конституционният съд със своя акт ще сложи окончателно край на този спор
Председателят на Народното събрание коментира злободневни теми
25.05 | 13:00