Германски медии: България не пази границата си с Гърция 09.03 | 16:07

Мигрантският поток се насочва от Гърция към България и Румъния, пише Frankfurter Allgemeine Zeitung

От iNews.bg

България е осигурила частично границата си с Турция с ограда от бодлива тел, границата й с Гърция обаче няма такава защита, пише общественият вестник на Франкфурт Frankfurter Allgemeine Zeitung (ФАЦ).

Затварянето на Балканския път на мигрантите и бежанците към Западна Европа, което беше широко обсъждано на срещата на върха ЕС-Турция в Брюксел, ще разтовари инфраструктурата и икономиката на страните от бивша Югославия.

Стриктният контрол по границите ще доведе и до това, че от балканския регион ще има все по-малко мигранти към Германия и Австрия. Поради това трафикантите на хора и бежанският поток може да започнат да търсят алтернативни пътища за достигане до западна Европа, например през Албания и България, пише ФАЦ.

Унгария вече реагира на тази възможна промяна на маршрута на бежанците. Наскоро премиерът Виктор Орбан съобщи за изграждането на стена по границата с Румъния. Будапеща вече предприе подобни мерки по границите си със Сърбия и с Хърватия.

Тъй като бежанците вече не могат да преминават от Гърция през Македония и да продължават оттам на север, в Будапеща се безпокоят, че потокът все повече ще се насочва от гърция към България към Румъния. България вече е осигурила частично границата си с Турция с ограда от бодлива тел, но не е направила същото по границата си с Гърция, констатира ФАЦ.

В Албания, която също има граница с Гърция, положението засега е спокойно. От ФРОНТЕКС засега не забелязват увеличаване броя на нелегално преминаващите границата. Същата е оценката и на Международната организация за миграция, но от нея отчитат засилване на охраната по границата.

Преодоляването на потенциалните нови маршрути за бежанците ще бъде по-сложно, защото трафикантите ще искат повече пари за превеждането на желаещите. До момента незаконният трафик на хора вече се превърна в печелещ незаконен бизнес.

Според данни на ФРОНТЕКС през 2015 г. контрабандистите на хора са получили 4 млрд. евро. Престъпниците са добре организирани и все повече използват социалните мрежи. Много страници в социалните мрежи приличат на страници на туристически агенции, в които се дават указания "със снимки, информация за цените и маршрути, както и полезни съвети за пътуването".

 

 

 

 

Водещи