Годината на COVID – рекордна за журналисти в затвори и арести 15.12 | 11:00

Най-опасната за гилдията страна е Мексико, сочи доклад на Комисията за защита на журналистите

От iNews.bg

Рекорден брой журналисти бяха зад решетките тази година, съобщи базираната в САЩ организация, наблюдаваща проблема, която обвинява правителствата по света в потискане на медиите и подклаждане на дезинформация на фона на пандемията с COVID-19.

Годишният доклад на Комисията за защита на журналистите (CPJ) установява, че 274 журналисти са били затворени през 2020 г. – най-големият брой, откакто неправителствената организация започва своето функциониране през 90-те години, предаде БГНЕС.

Докладът също така установява, че тази година са били убити 26 журналисти и служители в медиите, като Мексико е посочена като най-опасната страна в света за пресата.

"Това е шокиращо и ужасяващо”, заяви изпълнителният директор на CPJ Джоел Саймън в изявление. "Тази репресивна вълна е форма на цензура, която нарушава потока от информация и подхранва инфодемията”, добави той.

Най-много нарушения според CPJ са извършени в Китай за втора поредна година, установи проучването, с 47 репортери зад решетките. Само миналата седмица властите в Поднебесната империя задържаха служител на агенция "Блумбърг" по подозрение, че застрашава националната сигурност.

Други държави, у които е "модерно” журналистите да бъдат затваряни, са Турция, Египет и Саудитска Арабия, а Беларус и Етиопия – където народните вълнения и въоръжени конфликти се разпалиха тази година – също отбелязаха рязко увеличение на броя на репортерите зад решетките.

Макар в САЩ да няма репортери в затвора към момента на публикуването на доклада, проучването отбелязва, че "безпрецедентните” 110 новинари са били арестувани или задържани през годината. CPJ заяви, че напускащата администрация на Доналд Тръмп носи част от вината за влошаващата се свобода на пресата в световен мащаб – не само заради липсата на глобално лидерство на президента на САЩ в областта на правата на човека, но и заради окуражаването на авторитарни лидери в чужбина с враждебността си към медиите.

"Администрацията на Байдън трябва да работи като част от глобална коалиция, за да намали броя”, заяви главният изпълнителен директор на CPJ Саймън.

Водещи

Най-четени