Гърция приватизира енергийния сектор 10.07 | 09:50
Парламентът прие закон, позволяващ приватизацията на 30% от енергийната компания

Гръцкият парламент прие закон, позволяващ приватизацията на 30% от Държавната енергийна компания, въпреки протестите. "Вътре гласуваха, а навън протестираха", коментира в заглавие в."Елефтеротипия", като подчертава, че гласуването е било поименно.
Проектът е бил подкрепен от двете партии от управляващата коалиция - Нова демокрация и ПАСОК. Против са гласували опозиционните партии и независимите демутати в парламента.
В. "Та неа" пише, че опозиционните СИРИЗА, "Независими гърци" и "Златна зора" са внесли в парламента свои предложения за организиране на референдум във връзка с приватизацията на електрическата компания. Изданието уточнява, че те са успели да съберат само 115 подписа, докато законът изисква 120 подписа за референдум.
Очаква се днес по този въпрос да се произнесат Комунистическата партия и Демократичната левица ДИМАР.
Приключи "първият тур" за създаване на по-малка електрическа компания, отбелязва в. "Катимерини" с оценката, че това е знак за нова конфронтация между правителство и опозиция, във фокуса на която ще бъде искането на опозицията за референдум, допълва БТА.
Наблюдатели смятат, че тази конфронтация в следващите дни ще ескалира и че се очертава президентът Каролос Папуляс, който последен трябва да сложи подписа си под законопроекта за разпродажбата на 30 на сто от акциите на силно задлъжнялата електрическа компания, да изиграе ролята на регулатор за това дали дружеството трябва да запази държавния си характер.
Правителствената коалиция се движи на тъмно и се страхува от референдум, заявява от страниците на в. "Вима" лидерът на опозицията Алексис Ципрас. Решението за приватизация на компанията е част от ангажиментите на гръцкото правителство към международните кредитори (ЕС, ЕЦБ и МВФ), които поискаха Гърция да либерализира енергийния си пазар като предварително условие за изплащане на следващи траншове от международната спасителна помощ за страната.
Представителите на тройката в момента са в Атина за нови преговори с правителството.
Водещи
-
Издирваният Васил Михайлов: Ще се предам в най-скоро време
Той не уточни кога възнамерява да го направи.
23.06 | 18:00
-
С капан за мечки ще ловят пантерата в Шумен, при нужда ще бъде отстреляна
Към екипа се присъединява и специалист по лова
23.06 | 17:20
-
Времето полудява! Жълт код в 22 области
В районите с жълт код се очакват максимални температури до 35-37 градуса. За Рило-Родопската...
23.06 | 16:59
Най-четени
-
Проучване: Младите хора у нас не искат под 3 200 лв. стартова заплата
Личен живот, семейство и щастие
23.06 | 12:30
-
Властите в Шумен: Малки са шансовете хищникът да бъде заловен жив
"99% става въпрос за леопард - едно от най-опасните животни в Африка, когато бъде преследван....
23.06 | 11:15
-
Путин: Където стъпи кракът на руски войник, там е наше
Руската работа в иранската АЕЦ ще продължи
23.06 | 11:59
-
5000 лева на месец за готвач на морето и до 15 000 за сервитьор за целия сезон
“Най-най ниските позиции 1000 лева е за чуждестранните работници или малко повече. То е в...
23.06 | 15:00