Двама в Иран отнесоха смъртна присъда за употреба на алкохол 25.06 | 15:44
Те били хванати за трети път да пият. Предните два пъти всеки е отнесъл по 80 камшика

В Иран двама души получиха смъртни присъди, защото са били хванати за трети път да пият алкохол. Така местните съдии потвърдиха строгите закони на Ислямската република по отношение на употребата на алкохол, каза високопоставен служител в иранския съд, цитиран от AFP.
Двамата неизвестни люде били "рецидивисти", като преди да отнесат най-тежкото наказание са били два пъти осъдени за употреба на алкохол, като наказанието им е било по 80 камшика за всеки.
При третото им нарушение Иранският върховен съд постанови смъртно наказание.
Според тълкуванията на Шариата в Иран, наложени след ислямската революция през 1979 г., първо и второ обвинение за употреба на алкохол се наказва с максимална присъда от 80 удара с камшик. При трето нарушение е предвидена смъртна присъда, но ако осъденият се разкае, присъдата може да бъде заменена с бой с камшик.
Само членовете на християнските малцинства в Иран са освободени от строгите алкохолни закони.
Последната смъртна присъда за употреба на алкохол е била издадена на "рецидивист" през 2007 г., но тя е била отменена, след като осъденият официално е изразил своето разкаяние.
Въпреки суровите наказания в Иран по отношение на употребата на алкохол, в страната се внасят контрабандно между 60 и 80 млн. литра алкохол всяка година, от които полицията залавя само около една четвърт, по данни на самата полиция.
Служител в службата по борба с контрабандата заяви в началото на 2011 г., че стойността на нелегално внасяния алкохол в Иран на година е около 730 млн. долара. Според шефа на иранската полиция в страната има около 200 хил. алкохолици.
Не е рядка практика в Иран да се произвежда тайно алкохол, употребата на който води и до смъртни случаи, дължащи се на използваните производствени методи.
Водещи
-
Бащата на Сияна: Благодаря, че вместо да се молите за здравето на децата си, се молите за душите на нашите
Продължават протестите срещу войната по пътищата
13.04 | 19:00
-
Тържествена церемония в Трета авиобаза посрещна първия Ф-16
Експлоатацията му ще започне след неговото техническо и летателно приемане от ВВС на България
13.04 | 18:40
-
В понеделник транспортни работници излизат на протестно шествие в София
Вижте къде ще има затворени улици
13.04 | 18:20
-
Карлос Насар e най-добрият тежкоатлет в Европа за 2024 г.
Изминалата година бе най-успешната във все още кратката кариера на 20-годишния спортист
13.04 | 18:00
Най-четени
-
Доган се "прибра у дома" в Боянските сараи за среща с младежкото ДПС, полицията го изгони (ВИДЕО)
Нахлуването на Ахмед Доган и неговите привърженици в имота, известен като "Сараите" в Бояна, е...
13.04 | 10:20
-
Нов протест в София заради опасните пътища
Повод за масовото недоволство стана трагичният инцидент с 12-годишната Сияна
13.04 | 11:00
-
Гроздан Караджов: Ако сведем до нулa жертвите на тези 36 участъка, ще спасим 150 българи
11 институции отговарят за пътищата, ние работим с отговорност и срокове, заяви транспортният...
13.04 | 13:20
-
Калфин: ЕС няма интерес от търговска война със САЩ, но има много силни оръжия
"Имаме капацитет и трябва да се насочим към високотехнологичната отбранителна индустрия",...
13.04 | 14:00