Дейвид Камерън ще става шеф на НАТО 29.12 | 17:12
Бившият премиер бил готов да обсъди номинацията си

Великобритания може да издигне кандидатурата на бившия си министър-председател Дейвид Камерън за поста генерален секретар на НАТО. Това съобщава лондонският вестник "Дейли мейл", предаде БГНЕС. След референдума за членство на Великобритания в Евросъюза министърът на отбраната Майкъл Фалън заяви, че след Брекзит Обединеното кралство ще играе още по-активна роля в работата на НАТО, припомня изданието. Привържениците на Камерън в правителството смятат, че Лондон само ще спечели от завръщането на бившия премиер в голямата политика. Те дадоха да се разбере, че Камерън, който в момента печели по 2000 паунда на 1 минута лекции, е готов да обсъди въпроса за номинацията му за висок пост. Изданието посочва, че необлагаемата с данъци заплата на генерален секретар на НАТО достига 260 624 евро.
За да има шанс кандидатът, той още сега трябва да обяви своите позиции по най-важните проблеми на сигурността. За целта трябва да използва такива значими форуми като Мюнхенската конференция по сигурността и форума в Давос, които се провеждат в началото на всяка година.
Камерън беше министър-председател на Великобритания почти 6 години от 2010 до 2016, а 11 години бе начело на Консервативната партия /2005-2016/. Като активен привърженик на евроинтеграцията, той се отказа от двата поста, след като мнозинството от британците гласуваха на референдум през юни за излизане на Обединеното кралство от ЕС.
До момента трима британци са заемали поста генерален секретар на НАТО. Това са Хастингс Исмей /1952-1957/, лорд Питър Карингтън /1984-1988/ и лорд Джордж Робъртсън /1999-2003/. Мандатът на настоящия генерален секретар Йенс Столтенберг изтича през 2018 г. Ако имат желание, страните-членки на алианса могат да удължат неговия мандат с още една година, но през 2019 г. при всички положения постът ще се окаже вакантен.
Водещи
-
Фон дер Лайен: От началото на войната 1/3 от оръжията в Украйна са идвали от България ВИДЕО
Тя посети най-голямото държавно военно предприятие в страната
31.08 | 19:36
-
Турски медии: Пациент почина, защото България не допусна линейка между „Капъкуле” и „Капитан Андреево”
Според публикациите медицински екип изчаквал близо 20 мин. за разрешение, което така и не било...
31.08 | 18:00
-
Ивелин Михайлов пред руски медии: Как да помогнем на Украйна - в България някои семейства нямат течаща вода
Според него в България всеки, който не е съгласен с проевропейския или пронатовския курс, е...
31.08 | 17:40
Най-четени
-
Костадинов: Няма да подпишем вота на недоверие на ПП-ДБ, но ще гласуваме срещу кабинета
По думите му Урсула фон дер Лайен "не е канена и не е желана" у нас
31.08 | 12:00
-
Фон дер Лайен: Путин не се е променил и няма да се промени, той е хищник
През последните 25 години той започна четири войни, подчерта председателят на Европейската...
31.08 | 16:40
-
Никола Николов-Паскал е дал показания срещу Асен Василев и Бойко Рашков
Той бе пуснат под гаранця от 50 хил. лв.
31.08 | 10:20