Диктат в партията на Ердоган! „Той коли, той беси!“ 06.05 | 15:58

Президентът отне на съпартийците си правото да избират лидер, масова чистка в кабинета

От iNews.bg

Турция е изправена пред коренна промяна в състава на правителството след извънредния конгрес на управляващата Партия на справедливостта и развитието /ПСР/, на който премиерът и лидер Ахмет Давутоглу ще подаде оставката, поискана от президента Ердоган.

Държавният глава предвижда смяна на ключови министри, както и нови правила за провеждането на партийния конгрес. Този път участниците във форума няма да попълват анкета с въпроса "Кого искате да видите като ръководител на партията?", както се правеше досега. "Вятърът на промяната" в ПСР започва с извънредния конгрес, насрочен за 22 май, със смяната на министър-председателя, ревизия на кабинета и ремонт на правителствената програма, гласуване на доверие на всички партийни нива.

Лично Реджеп Ердоган ще посочи новия лидер на партията, няма да има други кандидати и състезание на конгреса. Той разпореди подготовката за него да не се проточва дълго, а в рамките на 15 дни да приключи.

Първоначалната дата за форума бе 28 май, но заради президентската заповед тя бе изтеглена със седмица напред. Освен нов партиен водач конгресът ще трябва да избере и нови членове на Централния съвет, както и дисциплинарна комисия.

Вторият етап от плана на Ердоган предвижда сериозни промени в съвета на министрите и в ръководството на парламентарната група на ПСР. Очаква се повече от половината министри и заместници да бъдат заменени с близките до Ердоган хора, които той не успя да наложи на Давутоглу.

През последните дни президентът е в хиперактивни консултации с определени фигури от властта. След историческия разговор на 4 очи от завчера вечерта с премиера на страната, Ердоган привика в резиденцията си министъра на транспорта, мореплаването и съобщенията Бинали Йълдъръм, председателя на комисията за Конституцията Мустафа Шентоп и ръководителя на парламентарната група на ПСР Нуреттин Джаникли.

По-късно към тях трябваше да се присъединят министрите на правосъдието Бекир Боздаг и на труда и социалната сигурност Сюлейман Сойлу. Единственият, с когото Ердоган е разговарял насаме, е Бинали Йълдъръм.

Каква игра планира държавният глава, който отдавна работи за установяването на силната президентска система, това е въпросът, който си задават всички в Турция. Политологът и преподавател в университета Сабанджъ в Истанбул Фуат Кейман подчерта, че на 5 май е констатиран финалът на парламентарната република.

Според него е твърде възможно да се тръгне към предсрочни избори, но само ако се приемат поправките в Конституцията, искани от Ердоган.

"Датата 5 май е историческа, преминаваме към президентска държава. Това е денят, в който се сбогувахме с традиционната парламентарна система на управление, с която бяхме свикнали. Това събитие ще доведе до системни последствия. Президентът ще бъде единствен актьор, с него ще се координира новият премиер. Имената са важни, но избраният на този конгрес партиен лидер няма да оглави правителството, какъвто бе досегашният модел и той трябва да наясно, че няма да съвместява двойната власт. Президентската система ще бъде институционализирана след това", коментира Кейман.

Водещи

Най-четени