Дъждовете затвориха Панамския канал 09.12 | 08:34

Изключително силните дъждове вече нанесоха поражения в Колумбия и Венецуела

От Елена Коцева

Заради проливните дъждове и лошата видимост панамските власти временно затвориха за движение Панамския канал, през който на ден средно преминават по 38 кораба.

Изключително силните дъждове в Панама вече станаха причина за евакуацията на 400 души в района границата на страната с Колумбия. Четири души се водят за изчезнали.

В Колумбия проливните дъждове вече отнеха живота на 250 души. Метеоролозите предупреждават, че валежите могат да продължат до 31 декември, предаде ДПА.

Необичайно силни валежи има и във Венецуела, където загинаха 42 души, в Мексико, където жертвите достигнаха 130 и в Гватемала, където загинаха 263 души. Президентът на Венецуела Уго Чавес нареди останалите без подслон заради наводненията негови хиляди сънародници да бъдат настанени в хотели.

Дъждовният период продължава в региона от декември до май месец, а проливните дъждове се дължат на феномена Ла Ниня. Регистрирани са рекордни нива на водата в Панамския канал.   

Това е първото затваряне на канала от времето на въоръжения конфликт от 1989 година.

77-километровия Панамски канал, за разлика от Суецкия, не преминава с цялата си дължина по морското равнище, а корабите се предвижват с помощта на гигантски шлюзове.
Каналът е построен от американците през 1914 година, но едва през 1999 година е бил предаден като собственост на панамското правителство. Каналът се явява един от главните източници на приходи за тази страна.

През Панамския канал преминава около 5% от плавателния поток в света. Годишно през него минават около 14 000 съда. Миналата година заради аварии се затваряха отделни участъци, но напълно каналът не е затварян повече от 20 години.

В момента се работи по разширяването на морския път. Проектът на стойност няколко милиарда долара трябва да увеличи пропусквателната способност и да даде достъп до съдове, които в момента са твърде големи.

Водещи

Най-четени