ЕК: Без санкции за превишен бюджетния дефицит, ако държавата плаща за мигрантите 27.10 | 14:24

Ще има специални отстъпки от правилата за бюджетна дисциплина на ЕС, за да се покрият огромните разходи по мигрантската криза, заяви Жан-Клод Юнкер

От Галина Александрова

Бюджетът на ЕС бе изцеден до последната капка, 10 милиарда евро са предоставени за справяне с кризата до края на следващата година. Затова трябва да бъдат обмислени допълнителни пътища за покриване на разходите по мигрантската криза. Това заяви пред Европейския парламент във вторник председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер.

Той обясни, че се предвиждат специални отстъпки от правилата за бюджетна дисциплина на ЕС за държавите, които правят извънредни разходи за бежанците. Още на 15-ти октомври това е било съобщено на правителствата, потвърди председателят на ЕК пред евродепутатите в Страсбург.

Европейският бюджет е ограничен и затова всички финансови ресурси на държавите трябва да се включат в усилията за решаване на бежанската криза, обясни председателят на Комисията. Извънредната ситуация изисква извънредно финансиране, посочи Юнкер и затова Брюксел ще се отнася по-гъвкаво към бюджетната дисциплина на онези държави, които отделят допълнително пари за бежанците.

"Ако дадена страна полага извънредни усилия,  тя трябва да бъде третирана съгласно новите гъвкави правила. Но ако други страни не са доказали, че миграционната политика се е отразила на бюджетните им разходи, те няма да получат същото отношение. Който иска по-гъвкаво тълкуване на Пакта за стабилност, първо трябва да прояви чувство на отговорност", каза Юнкер, цитиран от БНР.

Пактът за стабилност и растеж  е набор от правила, които задължават правителствата да спазват лимити при харченето на държавни средства и взимането на външни заеми. Европейската комисия е длъжна да наложи финансови санкции на държавите с бюджетен дефицит над 3% от БВП и публичен дълг над 60 на сто. Още при встъпването си в длъжност обаче екипът "Юнкер" прие нови процедури за гъвкавост, които позволяват отсрочка за изпълнението на правилата при определени обстоятелства.

Спазването на правилата за бюджетна стабилност ще бъдат прилагани гъвкаво по отношение на държавите от ЕС, засегнати най-пряко от кризата с мигрантите, каза Юнкер и допълни, че досега девет държави са изразили готовност да приемат в кратки срокове 700 разселени мигранти по квотните схеми. Видяхме бежанци да прекосяват ледени реки, да спят под открито небе. Зимата настъпва, всеки ден е важен.

Щеше да бъде по-добре, ако нямаше нужда да свикваме срещата в неделя за Западните Балкани, а държавите от региона сами да бяха постигнали съгласие как да се справят, посочи председателят на ЕК. По неговите думи необходимостта от свикване на подобна среща е показала, че ЕС не е в много добро състояние. Регистрирането на мигрантите ще намали потоците. Ако не бъдат регистрирани, мигрантите нямат права. Мигрантите трябва да знаят, че в Европа разполагат с права, но и със задължения, заяви Юнкер. Взаимните обвинения са израз на паника и рушат европейската съпричастност. Учудващо е, че трябваше да положим усилия да убедим някои държави да подават данни към съседите си за движението на мигрантите, допълни той.

Председателят на Европейския съвет Доналд Туск коментира, че предизвикателството, възникнало от кризата с мигрантите, има заряда да промени ЕС, да разруши Шенген, да размести политическите пластове. Можем да се справим заедно, за други възможности не искам да мисля. Водещата ни цел трябва да бъде защитата на външните граници. Турция няма да ни отмени в охраната на нашите граници, заяви Туск. В последвалите изказвания на политическите групи в Европарламента от името на Европейската народна партия Манфред Вебер изрази подкрепа за всички предложения на ЕК досега. Наблюдаваме провала на отделните държавни политики, не приемаме Европа на националистите и популистите. Не всеки, който идва в ЕС, заслужава да влезе, обобщи Вебер.

Джани Питела (социалисти и демократи) заяви, че е рано да бъде обявена смъртта на ЕС. Европа ще успее, когато намери истинските решения и покаже готовност да действа, добави той. Питела настоя за интелигентни инвестиции в демокрацията в Африка.

Сайед Камал (Европейски консерватори и реформатори) призова да се реши какво ЕС трябва да престане да прави и какво да продължи да прави по въпроса с кризата. Трябва да престанем да каним хората тук. Трябва да приемаме само най-уязвимите, пристигнали в лагери извън ЕС и оценени от ООН. Трябва да попитаме кога САЩ и богатите арабски държави ще окажат помощ, предложи Камал.

Ги Верхофстат (АЛДЕ) коментира, че е необходимо подсилване на граничния контрол в България и Гърция. Българските и гръцките граници "не съществуват", а са наша обща отговорност, това са границите на всяка друга държава в ЕС, заяви Верхофстат. По неговите думи кризата не е състезание между "традиционните" политически семейства, а е съревнование с националистите и популистите, които използват положението, за да разрушат Европа.

Найджъл Фараж (Европа на свободата и пряката демокрация) коментира, че ЕС е все по-авторитарен. По неговите думи бившите премиери на Гърция Георгиос Папандреу и на Италия Силвио Берлускони са били заменени от "кукли". Не е възможен демократичен избор, който не съответства на европейската идея, добави Фараж и сравни това положение с доктрината "Брежнев".

Марсел дьо Граф (Европа на народите и свободата) коментира, че демокрацията е банкрутирала с посещението на германския канцлер Ангела Меркел в Анкара. Турският президент Реджеп Ердоган бомбардира собствения си народ и сътрудничи с Ислямска държава, добави той.

Водещи

Най-четени