ЕК: Всяка страна в ЕС ще забранява ГМО продукти, но аргументирано 23.04 | 15:29
Промени в еврозаконодателството ще дадат повече свобода на държавите вноса на генни култури
Страните-членки на Европейския съюз трябва да получат повече свобода да ограничават или забраняват употребата на разрешените в общността генно модифицирани организми (ГМО) в храните и фуражите на своя територия. Недопускането на даден продукт на вътрешния пазар трябва да става аргументирано от съответното правителство, за да не се нарушават принципите на общоевропейския пазар и задълженията на ЕК към Световната търговска организация (СТО).
Отказът трябва да бъде обоснован с легитимни причини, различни от риска за човешкото здраве, здравето на животните или околната среда. Тези рискове все още ще се оценяват от Европейската агенция за безопасността на храните (EFSA) при началния етап на оторизация.
Това предвиждат одобрени от Европейската комисията изменения в законодателството на ЕС в областта на ГМО, съобщиха пресслужбата на ЕК в Брюксел. Припомняме, че по-рано Комисията позволи на държавите-членки да забраняват производството на генно модифицирани култури.
"Радвам се, че можем да изпълним един от важните ангажименти, поети от Комисията – преразглеждането на процеса на вземане на решения за ГМО. ЕК се вслуша в мнението на много европейски граждани и отрази позициите на националните правителства", заяви Витенис Андрюкайтис, еврокомисар за здравеопазване и безопасност на храните, който е вносител на промените.
По този начин Комисията ще се съобрази с резултатите от направения преглед на процеса на вземане на решения от страните-членки за ГМО като храни и фуражи. Прегледът потвърждава необходимостта от промени, отразяващи обществените виждания и даващи на националните правителства повече право на глас относно употребата на разрешени в ЕС ГМО за консумация от животни (фуражи) и от хора (храни), гласят мотивите.
Приетото от ЕК предложение изпраща силен сигнал към гражданите, че Европа взема предвид техните опасения, които са различни за всяка от страните, за вредните последици от генно модифицираните храни, се посочва в комюникето. С новия подход се цели постигането на правилно съотношение между поддържането на система на ЕС за даване на разрешения и свободата на държавите-членки да вземат решение за отглеждането на ГМО на своя територия.
ЕК няма да променя съществуващата сега общоевропейска система за разрешаване на ГМО в ЕС, тъй като е основана на науката и правилата за етикетиране, гарантиращи избора на потребителите. Аргументите на комисията са, че е изключително важно да се поддържа единна система за управление на риска, която да гарантира еднакво равнище на защита в ЕС.
Това, което ще претърпи нормативна промяна в ЕС е свързано с възможността на всяка страна-членка да не позволи употребата на даден ГМО продукт в своята хранителна верига, въпреки че е бил разрешен за отглеждане като храна или фураж в ЕС.
Всяка държава обаче ще трябва да докаже, че мерките й за недопускане на даден продукт с ГМО са в съответствие с правото на съюза. Това включва принципите на вътрешния пазар и международните задължения на ЕС в рамките на СТО.
Водещи
-
Асен Василев с критика към работата на министъра на финансите Теменужка Петкова
По думите му за последните 10 години няма забавяне на данните. „Имаме забавяне на данните за...
04.02 | 17:40
-
Премиерът: Няма да променяме данъчно-осигурителната тежест 2
Той поясни, че предложението на Министерски съвет ще бъде до 40% разходи от БВП и бюджетен...
04.02 | 17:20
-
Мъжете и жените ще се пенсионират на еднаква възраст
Друга мярка предвижда осъвременяване на пенсиите за трудова дейност, както и пенсиите,...
04.02 | 17:00
Най-четени
-
Жена намушка с нож няколко души в София
Инцидентът е станал малко преди 8:30 часа тази сутрин.
04.02 | 09:45
-
Тръмп предприе решителни действия спрямо социалната мрежа TikTok
Вашингтон настоява за прехвърляне на собствеността в американски ръце, за да гарантира...
04.02 | 09:30
-
Студен атмосферен фронт ни носи минусови температури
Дневните температури ще се понижат и максималните ще са около 3°С-5°С
04.02 | 08:39