ЕК: Под ударите на митата попадат стоки в размер на 370 млрд. евро 03.04 | 16:59
70 на сто от износа на ЕС към Съединените щати попада под обмитяване, след като президентът Доналд Тръмп обяви снощи налозите за търговските партньори по света, съобщи източник от Европейската комисия. Той определи този скок като "масивен".
По данни на източника, под ударите на митата попадат стоки в размер на 370 млрд. евро и така САЩ ще събират общо 81 млрд. евро под формата на налози. Това е огромен скок в сравнение със сегашните мита от 7 млрд., подчерта той. Засега е ясно, че мита се налагат на вноса на алуминия и стоманата, както и на автомобилите, и резервните им части. Същевременно има индикации, че същото се готви за фармацевтични продукти и полупроводници.
От Брюксел обаче все още залагат на дипломацията и постигането на споразумение. Утре еврокомисарят по търговията Марош Шефчович ще разговаря с американския си колега Хауърд Лутник в опит за намиране на решение. От "Берлемон" обаче са категорични, че ако няма резултат, те ще бъдат подготвени, за да ударят там, където боли най-много.
Източникът каза още, че има сериозен напредък в отговора на наложените от Съединените щати мита на стоманата и алуминия на 3-ти март.
"Започнахме консултации със страните-членки, следващите дни в Комитета на постоянните представители ще има още разговори, после ще искаме те да гласуват на 9 април за отговора ни", подчерта той.
Водещи
-
Асен Василев пред El País: 15 млрд. лв. кеш излязоха „на светло“ заради еврото
Изданието припомня, че България остава държавата с най-нисък доход на глава от населението в...
06.01 | 21:00
-
Александър Везенков е Господин Ефективен в Евролигата
рилото на Олимпиакос намери място в четвъртото издание за MVP от редовния сезон на...
06.01 | 20:45
-
Оранжев и жълт код: Обилни валежи ни очакват в сряда
В нощта срещу четвъртък температурите падат, дъждът преминава в сняг, а до понеделник снежно...
06.01 | 20:15
Най-четени
-
Една платформа, всички услуги: НОИ улеснява достъпа до обезщетения и пенсии
Всички съществуващи до момента отделни справочни електронни услуги са интегрирани в...
06.01 | 12:00
-
БАН наложи официални правила за изписването на новата национална валута
Край на „еврата“ в официалната реч
06.01 | 10:59
-
Румен Радев: Връчвам първия мандат възможно най-скоро
Натиск за промени в Изборния кодекс
06.01 | 12:45
-
Коледните елхи могат да се разграждат с години, когато бъдат изхвърлени на сметището
Важно: боровите иглички не понижават значително pH на почвата, така че не застрашават...
06.01 | 12:30