ЕК обмисля по-голяма гъвкавост на фискални правила за държавите, които приемат бежанци 12.09 | 17:00

Комисията е помолена от Ирландия, Италия, Австрия и Франция да проучи въздействието на бежанската криза върху бюджетите им

От iNews.bg

Европейската комисия (ЕК) обмисля облекчаване на фискалните правила заради бежанската криза.

Това съобщи европейският икономически комисар Пиер Московиси, който пристигна за неформалната среща на финансовите министри на държавите от Европейския съюз (ЕС) в Люксембург.

Комисарят отбеляза, че ЕК е помолена от Ирландия, Италия, Австрия и Франция да проучи въздействието на бежанската криза върху бюджетите им. Московиси отбеляза, цитиран от БНР, че държавите от еврозоната и от целия ЕС трябва да продължават да изпълняват своите цели и задължения по фискалните правила, заложени в Пакта за стабилност и растеж.

Европейският икономически комисар заяви, че миграционният приток би трябвало да действа благоприятно за икономиките в региона в резултат на повишените нива на потреблението и производството.

Бежанската криза в Европа може да доведе до натиск върху публичните разходи. Това ще е причина някои страни да лобират на предстоящата среща на финансовите министри на държавите от ЕС, която ще се състои на 6 октомври, за допълнителна гъвкавост в рамките на европейските фискални правила.

От доста време насам Франция и Италия са подложени на силен натиск да се съобразяват с фискалните правила в ЕС. Париж има срок до 2017 г. да свие бюджетния си дефицит под 3%. Италия пък трябва да гарантира, че структурният дефицит ще продължи да намалява и че властите в Рим ще предприемат подходящи стъпки, за да контролират прекомерно високите нива на държавния дълг.

Вълната от имигранти в Италия вероятно ще накара италианското правителство да изтъкне свързаните с това "извънредни разходи" като причина за отклонение от европейските фискални норми. Очаква се Рим да настоява за по-снизходително отношение от страна на ЕК при оценката на изпълнението на италианския бюджет за настоящата година.

Дискусията около допълнителна гъвкавост на фискалните правила в ЕС може да се окаже полезна както за Италия, която планира намаляване на данъците, за което обаче все още не е намерила финансиране от други източници, така и за Франция, където планираното намаляване на данъците може да има значителен ефект върху бюджетния дефицит.

Финансови министри на други държави от еврозоната, пристигащи на днешната среща в Люксембург, също посочват, че миграционната криза в Европа може да има дълготраен ефект върху техните бюджети.

Междувременно тази седмица германският канцлер Ангела Меркел заяви, че Берлин може да се справи с рекордния приток на бежанци и мигранти, без да увеличава данъците и без да подлага на риск целта си за балансиран бюджет. По нейните думи страната ще осигури допълнителни средства за бежанците и за подкрепа на градовете, към които се насочват най-много от тях.

 

 

Водещи

Най-четени