ЕС: Операцията в Либия цели защита на населението 25.03 | 10:07
От общността с притеснение следим случващото се в Сирия, Йемен и Бахрейн, става ясно след срещата на лидерите

"Преди две седмици на извънредния Европейски съвет решихме, че по отношение на действията в Либия държавите от ЕС трябва да проучат всички възможности, да има ясна законова база на действията и подкрепата на останалите държави от региона. Всички три условия бяха спазени".
Това коментира председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой след първата поредица от разговори на лидерите на страните от общността късно снощи.
Режимът в Либия започна да извършва насилие срещу собствения си народ и това доведе до резолюция от Съвета за сигурност към ООН. Подкрепата на Арабската лига също е на лице, допълни още ван Рампой.
Целта на коалицията от европейски, арабски и северноамерикански страни е да защити населението в Либия. "Кървава баня беше избегната и хиляди животи бяха спасени. Военните операции ще бъдат прекратени, когато цивилното население бъде в безопасност", е позицията, изказана от ван Ромпой.
ЕС се опитва да прекрати достъпа на режима на Кадафи до средствата от търговията с петрол и газ. Общността има готовност да отпусне хуманитарна помощ за страната.
След първите дискусии по време на Европейския съвет стана ясно още, че държавите членки са готови да предоставят икономическа подкрепа, както и помощ за създаването на нови институции в Либия.
"Следим действията в региона много внимателно, но във всяка държава ситуацията е твърде различна. Притесняваме се от случващото се в Сирия, Йемен и Бахрейн и осъждаме ескалацията на насилие", коментира още ван Ромпой.
Като положителелен пример се определя ситуацията се в Египет след свалянето на президента Мубарак.
Водещи
-
Враца организира безплатен транспорт за всенародното поклонение на връх Околчица
На 2 юни, местната администрация и „Тролейбусен транспорт“ организират безплатен превоз за...
30.05 | 11:15
-
Анелия Мурджова от Симитли помогна на самотен зрелостник в най-важната му вечер
Историята на Анелия и Олександър показва, че понякога най-важните уроци се учат не в училище,...
30.05 | 10:59
-
Парламентът обсъжда напредъка на Северна Македония по пътя към ЕС
Проектът на решение е внесен на 29 май от Тошко Йорданов ("Има такъв народ") и група народни...
30.05 | 10:32
Най-четени
-
Николай Банев и съпругата му Евгения спечелиха дело срещу прокуратурата и ще получат обезщетение от 20 хиляди лева
Прокуратурата има право да обжалва решението на Софийския градски съд.
30.05 | 09:12
-
Какво може да направи Външно министерство, ако ви задържат зад граница
Това, което те могат да направят, е:
30.05 | 10:14