ЕС премахва ограничения за трансгранични онлайн покупки 06.02 | 16:52
Интернет магазините няма да могат да продават на различни цени стоките си в чужбина
Падат ограниченията за покупка на стоки онлайн между държавите членки. Такова решение взе днес Европейският парламент. Според гласуваните промени клиентите на електроните магазини ще могат да пазаруват онлайн на територията на ЕС, без достъпът им да бъде блокиран или да бъдат автоматично пренасочвани към друг сайт. В същото време самите търговци ще трябва да се отнасят еднакво както с местните купувачи, така и с тези от друга държава в ЕС, предоставяйки им достъп до същите цени. Пазаруващите онлайн вече ще имат по-широк и по-лесен трансграничен достъп до продукти, резервации за хотели, коли под наем, продажба на билети за концерти или развлекателни паркове в ЕС.
Новите правила ще забранят геоблокирането на купувачи, посещаващи сайтове на територията на други държави от ЕС. Те ще могат да избират от кой сайт да купуват стоки или услуги, без достъпът им да бъде блокиран или да бъдат автоматично пренасочени към друг сайт поради своята националност, място на пребиваване или временно местоположение.
Търговците ще трябва да се отнасят еднакво с местните купувачи и клиентите от друга държава в ЕС. Това означава да им се предостави достъп до еднакви цени или условия на продажба при:
‒покупка на стоки (например домакински уреди, електроника, дрехи), които се доставят в държава в ЕС, в която търговецът предлага доставки според общите си условия. Търговците не са длъжни да доставят стоките си във всички държави от ЕС, но трябва да предлагат възможността клиентите да вземат стоката от място, което е съгласувано с клиента;
‒получаване на услуги, предоставяни по електронен път, които не са защитени с авторско право, като например облачни компютърни услуги, защитни стени (файъруол), съхраняване на данни, хостинг на уебсайтове; или
‒при покупка на услуга, която се предоставя в помещенията на търговеца или на физическо място, където търговецът извършва дейност. Това включва престой в хотел, спортни събития, коли под наем, билети за музикални фестивали или развлекателни паркове.
Ще бъде забранено и третирането на купувачите по различен начин въз основа на мястото на издаване на кредитната или дебитната карта. Търговците остават свободни да приемат всякакви средства за плащане, но не могат да дискриминират въз основа на определена платежна марка, основана на националност.
Защитеното с авторско право съдържание е изключено за момента
Защитеното с авторско право цифрово съдържание като електронни книги, музика или игри, които може да се изтеглят онлайн, засега няма да бъде обхванато от новите правила. Преговарящите от страна на Парламента обаче са добавили в законопроекта "клауза за преразглеждане", която изисква Европейската комисия да направи оценка в срок от две години след влизането в сила на регламента дали забраната за геоблокиране следва да бъде разширена, за да включи подобно съдържание, както и аудио-визуалните и транспортните услуги, които също са изключени от обхвата засега. Новите правила бяха приети с 557 гласа "за", срещу 89 "против" и 33 "въздържал се".
Следващи стъпки
Регламентът за геоблокирането все още трябва да бъде официално приет от Съвета. Новите правила ще бъдат приложими девет месеца след деня на публикуването му в Официалния вестник на ЕС, т.е. преди края на 2018 г.
Допълнителна информация
Според проучване, проведено от Комисията чрез метода "тайно пазаруване", 63% от сайтовете не предоставят възможност на потребителите да пазаруват от друга държава в ЕС. По отношение на материалните стоки геоблокирането е най-разпространено при домакинските електроуреди (86%), а в сферата на услугите – при резервации онлайн в офлайн развлекателния сектор, като например билети за спортни събития (40%).
Потребителите на територията на ЕС показват повишен интерес към трансгранично онлайн пазаруване. През последните десет години делът на европейците, които пазаруват онлайн, почти се е удвоил.
Правилата, които забраняват неоправданото геоблокиране, са представени като част от цифровия единен пазар и са включени в пакета за електронната търговия, заедно със законопроекта за трансгранична доставка на колети, който ще бъде подложен на гласуване по време на пленарната сесия през март 2018 г., и с правилата за по-добра защита на потребителите, които бяха одобрени от Парламента още през ноември 2017 г.
Водещи
-
Търговската война вече е факт: Китай наложи мита на САЩ
В същото време Пекин предприема антимонополно разследване срещу "Гугъл" и включва в списъка на...
04.02 | 15:30
-
Шофьорските курсове стават 1800 лв.
22-годишната Биляна е започнала шофьорския си курс още през ноември.
04.02 | 15:15
-
От -8° до 22° през февруари - кога ще се радваме на пролетни температури
През първото десетдневие до 8 февруари ще бъде студено и облачно с изолирани слаби валежи.
04.02 | 15:00
Най-четени
-
Жена намушка с нож няколко души в София
Инцидентът е станал малко преди 8:30 часа тази сутрин.
04.02 | 09:45
-
Тръмп предприе решителни действия спрямо социалната мрежа TikTok
Вашингтон настоява за прехвърляне на собствеността в американски ръце, за да гарантира...
04.02 | 09:30
-
Студен атмосферен фронт ни носи минусови температури
Дневните температури ще се понижат и максималните ще са около 3°С-5°С
04.02 | 08:39