ЕС с рекорден имидж след решението за Брекзит 17.06 | 15:03
Само в рамките на година гражданите значително подобрили мнението си за Общността

Европейците вече имат много по-добро мнение за ЕС, отколкото преди година, когато Великобритания нанесе тежък удар на Общността, гласувайки да я напусне, сочи проучване, цитирано от "Ройтерс". Подкрепата за ЕС е нараснала с 18 процентни пункта както в Германия, така и във Франция, където за президент неотдавна бе избран центристът еврофил Еманюел Макрон, констатира базираният във Вашингтон изследователски център "Пю".
Дори британците сега се отнасят много по-благосклонно към Европейския съюз. 54% от тях имат позитивно мнение за него - ръст от 10 пункта за една година, а 40% го възприемат негативно. На референдума през юни м.г. те гласуваха за Брекзит с 52 срещу 48 на сто. В никоя от останалите девет страни, където е извършена анкетата, не е имало повече от 35 процента желаещи страната им да последва британския пример и да напусне съюза. Най-слаб ентусиазъм за ЕС е констатиран при италианците и гърците.
Въпреки засилващите се търкания между техните националистически правителства и Брюксел, поляците и унгарците остават сред най-силните привърженици на ЕС съответно със 74% и 67% одобрение за съюза. "Европейският съюз драматично е подобрил имиджа си и публичното си одобрение на фона на неотдавнашния рязък спад", сочат социолозите от "Пю", като отбелязват, че изминалото десетилетие се характеризира с цикъл от значителни амплитуди.
Проучването е направено сред 9935 респоденти във Франция, Германия, Гърция, Унгария, Италия, Холандия, Полша, Испания и Великобритания в периода 2 март – 17 април 2017 г. Тези десет държави формират 80% от населението на ЕС и 84% от европейската икономика.
Макар че желанието за излизане от ЕС е ниско, много хора искат да демонстрират волята си на референдум. Най-висока подкрепа за излизане има в Гърция (35%) и Италия (35%), Франция (22%) и Швеция (22%), но на въпроса дали биха подкрепили референдум за членството между 42% и 65% хора във всяка страна отговарят с "да".
Мнозинството са твърдо на позицията, че националните правителства, а не Брюксел, трябва да контролират миграцията от трети държави и в самия съюз, а средно 51% предпочитат собствените им правителства да водят търговски преговори с останалите части на света, предаде Econ.bg.
Водещи
-
Песента на румънския рапър за Ванга се оказа крадена
За това алармира диригентът на Музикалния театър Юли Дамянов
13.05 | 15:40
-
Киселова връща на президента искането за референдум - парламентът няма да гласува
От ГЕРБ потвърдиха новината с пост във Facebook
13.05 | 14:25
-
Д-р Аспарух Илиев: Пълната ваксинация срещу варицела дава дълготрайна защита от инфекция
Тя се състои от две дози, уточнява инфекционистът и ръководител на лаборатория към Медицинския...
13.05 | 15:30
-
Борисов: НС няма да подложи на разглеждане внесеното от Радев искане за референдум за еврото
По-рано се появи неофициална информация, че Киселова връща искането на Радев за референдум за...
13.05 | 14:20
Най-четени
-
Теменужка Петкова: България върви към еврозоната въпреки президента
Това заяви финансовият министър Теменужка Петкова по време на работното си посещение в...
13.05 | 11:15
-
Променя се организацията на движение в два участъка на Софийския околовръстен път заради ремонт
До 15 май през нощта поетапно за ремонт на настилката ще се ограничава движението в участъка...
13.05 | 10:16
-
Министърът на образованието очаква финансовият министър днес да даде официална позиция по темата
"Не е вярно, че Брюксел е предупредил България, че може да спре влизането ни в еврозоната...
13.05 | 09:59
-
Очаква се решението на председателя на парламента Наталия Киселова ще насрочи ли за разглеждане и гласуване и за кога предложението за референдум
Да не се бавим искат и от ПП-ДБ, но предлагат процедурата да мине възможно най-бързо през...
13.05 | 08:42