ЕС ще може да ограничава свободния визов режим с трета държава 25.05 | 12:10
Мярката е предпазен механизъм за спиране на нелегални имигранти
Временна забрана за прилагане на свободен визов режим с 41 страни, които имат такъв с ЕС, вече може да бъде приложена от европейска страна. Това стана ясно след взето от ЕК решение по въпроса вчера (24.05.11), което беше публикувано на официалния сайт на Комисията.
Забраната да се ползва свободен визов режим може да бъде приложена само в случай, че има внезапен ръст на молби за убежище или на незаконно пребиваващи имигранти от съответната чужда страна в държава-членка на ЕС.
Увеличеният ръст на молбите за убежище или на нелегалните имигранти трябва обаче да бъде доказан от съответната страна-членка.
За прекомерен ръст се приема увеличение от над 50% на молбите за убежище в период от шест месеца от страна, за която по принцип нивото на молби е под 3% или увеличение от 50% спрямо предишния шестмесечен период. Същото важи и за имигрантите – увеличение на наплива с над 50% за шестмесечен период.
Според европейския комисар по вътрешните работи Сесилия Малстрьом прекратяването на свободния визов режим с трета държава ще се прилага "само в краен случай". Малстрьом спомена, че в момента ЕС води "усилени разговори" със Сърбия и Македония по отношение на хилядите емигранти от двете държави, които търсят по-добър живот в Западна Европа.
Водещи
-
Дъждовно и студено над цялата страна
Максималните температури ще бъдат между 11° и 16°, за София – около 12°
27.10 | 08:00
-
Владислав Горанов: Когато доходите растат, растат и цените
Бюджетният дефицит е в рамките на фискалните правила, макар и на максималната възможна...
26.10 | 18:00
-
БСП прие ротацията на председателя на парламента
От ГЕРБ-СДС смятат да предложат Рая Назарян на нейно място
26.10 | 17:40
-
Българските туроператори спешно анулираха пътуванията до Русия
Причината - Европейският съюз прие своя 19-и пакет от санкции
26.10 | 17:20
Най-четени
-
Дъждовно и студено над цялата страна
Максималните температури ще бъдат между 11° и 16°, за София – около 12°
27.10 | 08:00
-
Бачорски бил обикновен чистач, преди да стане шеф
А след като станал началник, дълго време се трудел наравно със служителите си в обектите,...
26.10 | 14:00
-
След случая в "Дианабад": Актьорът Росен Белов - отстранен от татралната работилница на министър Бачев и театър "София"
Започва незабавна проверка на дейността на "Театрална работилница Мариан Бачев и Аркадия Фюжън...
26.10 | 10:20
-
Рая Назарян: Радев копира Борисов, най-вероятно му е фен
В политиката нищо не се дължи никому, заяви тя
26.10 | 12:20