ЕС ще плаща на Македония и Сърбия да задържат мигрантите 02.02 | 16:23
Средствата ще са от Европейския бежански фонд за страните от Близия изток

Европейският съюз е готов да плаща на Сърбия и Мекедония, за да задържат и дадат убежище на част от пристигащите на контитента бежанци, вчесто да продължават към Германия и Скандинавските страни. "Европейският регионален фонд, създаден през декември 2014 г. заради сирийската криза, може да се използва и за Македония и Сърбия", обяви официален представител на ЕС, цитиран от сайта euractiv.
Бежанският фонд на ЕС е предназначен за Сирия, Ливан, Турция, Йордания и Ирак, за да се погрижат и задържат на своя територия мигрантите.
"Фондът, разполагащ с 650 млн. евро, се използват за подпомагане на бежанците, главно за да остават те там, където са, но най-вече в Йордания и Ливан. Но ние ще започнем да действаме и в Западните Балкани за онези бежанци, които са примерно в Македония и Сърбия", уточнява представителят на Брюксел.
На 4 февруари в Лондон се открива международна конференция за Сирия. "Европейският съюз ще играе основна роля на тази конференция, защото ние можем и сме длъжни да го направим. Гражданската война в Сирия засегна ЕС чрез мигрантската криза и терористичните атаки", изтъкна представителят на ЕС.
Водещи
-
Зеленски категоричен: Украйна няма да отстъпи територия на окупаторите
Въпреки това украинският държавен глава заяви, че страната му е готова за реални решения за...
09.08 | 13:00
-
Чревни инфекции и салмонела дебнат по родното Черноморие
Занижена лична хигиена и развалена храна благоприятстват развитието на бактериите
09.08 | 12:40
Най-четени
-
Левон Хампарцумян каза докога да не пипаме Бурканбанк
И преди, и след еврозоната с парите от бурканите по закон можем да платим всичко
09.08 | 11:00