ЕЦБ ще продължава да повишава лихвите 25.08 | 16:15
Централната банка също така съобщи, че "са се засили рисковете в посока нагоре относно инфлационните перспективи не само в краткосрочен, но и в средносрочен план"

Европейската централна банка се съгласи, че "на предстоящите заседания на Управителния съвет би било подходящо по-нататъшното нормализиране (повишаване) на лихвените проценти", показват протоколите от последното заседание на ЕЦБ, проведено през юли.
Централната банка също така съобщи, че "са се засили рисковете в посока нагоре относно инфлационните перспективи не само в краткосрочен, но и в средносрочен план". С оглед на това мнозинството членове на Управителния съвет на ЕЦБ подкрепиха на заседанието през юли увеличаване на основните лихви с 50 базисни пункта, предаде БНР.
Тогава ЕЦБ повиши своите три основни лихвени проценти с 50 базисни пункта - първото увеличение от 2011 г. насам, слагайки край на осем поредни години отрицателни лихви в опит да ограничи растящия инфлационен натиск.
На същото заседание членовете са одобрили единодушно въвеждането на новия Инструмент за защита на трансмисионния механизъм (TPI, или Transmission Protection Instrument).
"Излизането от отрицателните лихвени проценти позволи на Управителния съвет да направи преход към подход за вземане на решения за лихвените ставки от заседание на заседание", се отбелязва още в протокола от юлската среща на ЕЦБ..
По отношение на бъдещите си стъпки за паричната политика, банката ще продължи да бъде "зависима от постъпващите данни", тъй като се надява "да изпълни целта си за инфлация от 2% в средносрочен план".
Водещи
-
Създават роботи, които ще раждат деца
Машината може да е решението на безплодните двойки, смятат лекари
18.08 | 15:40
-
След тежката катастрофа в София: Шофьорът на автобуса е в много тежко състояние
При инцидента един човек - лекар от Сирия, загина на място, а шестима души бяха ранени
18.08 | 15:20
-
Адв. Росен Рашков: С промените в ЗДП държавата цели само да пълни бюджета
Резултатите са в отрицателна посока, смята юристът
18.08 | 15:00
Най-четени
-
Катастрофа с тирове на един от входовете за Пловдив затапи АМ "Тракия"
Задръстването е над 5 километра
18.08 | 10:30
-
Запали се сметището в пловдивско село
Сигналът за пожара е подаден към 05:30 ч. в понеделник
18.08 | 10:45
-
Омбудсманът внася в НС искане за назначаване на свой заместник
В петък се проведе изслушване на трите кандидатки за поста - Деница Димитрова, Марина Кисьова...
18.08 | 09:45