Европейската комисия създава първия по рода си резерв от медицинско оборудване в rescEU 19.03 | 13:28

" От него ще се възползват всички наши държави членки и всички наши граждани"

От iNews.bg

Днес Европейската комисия реши да създаде стратегически резерв от медицинско оборудване в rescEU, като например респиратори и предпазни маски, за да помогне на страните от ЕС, борещи се с пандемията от COVID-19. Председателят Урсула фон дер Лайен заяви: Първият по рода си общ европейски резерв от спешно медицинско оборудване е израз на солидарността на ЕС в действие. От него ще се възползват всички наши държави членки и всички наши граждани. Взаимната помощ е единственият начин да продължим напред. Медицинското оборудване в резерва ще включва консумативи като:

- медицинско оборудване за интензивни грижи, като например респиратори,

- лични предпазни средства като маски за многократна употреба,

- ваксини и терапевтични средства,

- лабораторни консумативи.

Комисарят за управлението при кризи Янез Ленарчич заяви: ЕС предприема действия, за да предостави повече оборудване на държавите членки. Създаваме резерв в rescEU, за да можем да предоставим бързо необходимите средства за борба с коронавируса. Този резерв ще се използва за подпомагане на държавите членки, изправени пред недостиг на оборудване, необходимо за лечението на заразени пациенти, за защита на здравните работници и за забавяне на разпространението на вируса. Планираме да започнем работата незабавно. Как функционира резервът в rescEU Самият резерв ще се намира в една или няколко държави членки. Държавата, в която се намира резервът, ще отговаря за закупуването на оборудването. - Комисията ще финансира 90 % от резерва. Координационният център за реагиране при извънредни ситуации ще управлява разпределението на оборудването, за да се гарантира, че то отива там, където е най-необходимо. - Първоначалният бюджет на ЕС за резерва възлиза на 50 милиона евро. За 40 милиона евро от тях бюджетните органи трябва да дадат одобрението си. - Освен това чрез съвместната процедура за възлагане на обществени поръчки държавите членки са в процес на закупуване на лични предпазни средства, респиратори и консумативи, необходими за тестването за коронавирус. Чрез този координиран подход държавите членки са в силна позиция при преговорите с промишлеността относно наличността и цената на медицинските изделия. Следващи стъпки След като мярката влезе в сила на 20 март, държавите членки, желаещи да поддържат резерв в rescEU, могат да кандидатстват за преки безвъзмездни средства от Европейската комисия.

Преките безвъзмездни средства покриват 90 % от разходите за резерва, а останалите 10 % се поемат от държавата членка. Контекст rescEU е част от Механизма на ЕС за гражданска защита, който укрепва сътрудничеството между участващите държави в областта на гражданската защита с оглед на по-доброто предотвратяване, готовност и реагиране при бедствия. С предложението се увеличава резервът от активи на rescEU на Механизма за гражданска защита на ЕС, който вече включва самолети и хеликоптери за борба с пожарите. Посредством Механизма Европейската комисия играе важна роля при координирането на действията при бедствия в Европа и по света. Когато мащабът на извънредната ситуация надхвърля капацитета за реагиране на дадена държава, тази държава може да поиска помощ чрез Механизма. Към днешна дата в него участват всички държави — членки на ЕС, както и Исландия, Норвегия, Сърбия, Северна Македония, Черна гора и Турция. От създаването му през 2001 г. Механизмът за гражданска защита на ЕС е бил задействан в отговор на повече от 330 искания за помощ в ЕС и извън него.

Водещи

Най-четени