Една година от инцидента със Скрипал в Солзбъри 04.03 | 12:19
Бившият руски шпионин и дъщеря му Юлия баха отровени с нервнопаралитичното вещество „Новичок“, британските власти обвиниха трима души за злодеянието

Днес се навършва една година от отравянето с нервнопаралитичното вещество "Новичок" на бившия руски шпионин Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия в английския град Солзбъри. Трима служители на руското разузнаване официално бяха обвинени от британските бритгавласти, които смятат, че зад покушението стои Кремъл. Според скорошни публикации в британската преса обаче има поне още петима заподозрени, и скоро може да се появят още имена, предава БНР.
Двама служители на руското военно разузнаване бяха заподозрени за нападението от 4 март миналата година. Те са идентифицирани като Александър Мишкин и Анатолий Чепига. Съвсем наскоро се появи и трето име - това на Денис Сергеев, за когото се смята, че е замесен и в опита за отравяне на българския бизнесмен Емилиян Гебрев в София.
Снощи руското посолство в Лондон излезе с декларация, че една година след инцидента в Солзбъри британските власти все още не са представили официално обяснение за случилото се, нито пък доказателства за руска намеса. "Вместо на резултати от разследването ние ставаме свидетели на безпрецедентна и добре обмислена очерняща кампания в британските медии срещу посолството и лично срещу посланика", се казва в декларацията.
Преди няколко дни къщата на Сергей Скрипал официално бе обявена за напълно обеззаразена. Междувременно стана известно, че шефът на полицията в графство Уилшър, където се намира Солзбъри, е нямал представа, че в града живее бивш руски шпионин. Киър Причард заявява за вестник "Гардиън", че основен дълг на полицията е да защитава гражданите и тя би трябвало да е уведомена за хора като Скрипал, допълва БНР.
Водещи
-
Мистерия: Учени в спор дали новооткрит обект е комета или извънземен кораб
В края на октомври се очаква да се доближи на 200 милиона километра от Земята
12.08 | 21:00
-
Задочен скандал между ГЕРБ и ПП за закупена противопожарна техника
Искрите тръгнаха след пост във Facebook на депутата Христо Гаджев
12.08 | 20:40
Най-четени
-
Ръст на случаите на COVID-19 у нас през последните дни
Според експертите обаче реалният брой на заразените е по-голям и затова съветват да се правят...
12.08 | 10:59
-
Духовник за параклиса на Седемте рилски езера: Екоактивистите просто си правят пиар, искат някой да ги забележи
На Седемте рилски езера предстои строеж на параклис, посветен на Св. Иван Рилски.
12.08 | 10:45
-
Омбудсманът: Лошото досие в ЦКР да отпада при съдебна нищожност на кредита
Това предложи Велислава Делчева на БНБ
12.08 | 14:30
-
Перничанин опита да заколи куче, но само го рани във врата
26-годишният мъж е задържан, а на животинката предстои операция
12.08 | 13:10