Една година от смъртта на Алексей Навални 16.02 | 15:00

От iNews

Германският канцлер Олаф Шолц отдаде почит на главния опонент на Кремъл Алексей Навални, който почина в затвора на днешния ден преди една година, "защото се бореше за демокрацията и свободата в Русия", предаде "Франс прес".

 

"Путин се бори брутално със свободата и нейните защитници. Това правеше работата на Навални още по-смела", подчерта канцлерът в "Екс". "Неговата смелост промени нещата и стига далеч отвъд смъртта му", добави Шолц.

Харизматичен борец срещу корупцията и политически враг номер едно на Владимир Путин, Навални беше обявен за "екстремист" от руските съдилища. Той почина при неясни обстоятелства в арктически затвор на 16 февруари 2024 г.

Въпреки риска от репресии от страна на властите, неговите поддръжници ще проведат възпоменателни събития днес, включително посещение на гроба му в Москва. Възпоменателни прояви са планирани и в други държави. Вдовицата му Юлия Навална, която пое ръководството на неговото движение, ще участва във възпоменание в Берлин, където живеят много поддръжници на руската опозиция.

През годината след смъртта на Навални на 47-годишна възраст руската опозиция не успява да се обедини за борба срещу президента Владимир Путин, отбелязва "Асошиейтед прес".

Обявена извън закона у дома и действаща в изгнание в чужбина, тя не успя да формира единен фронт и ясен план за действие срещу Кремъл. Вместо това съперничещите си групировки си разменят обвинения, които някои разглеждат като усилия да се дискредитират взаимно и да се борят за влияние.

Смъртта на Навални е "точка, от която няма връщане назад" и оставя невъзможна за запълване празнина, казва Олег Иванов, поддръжник на опозицията, който е напуснал Русия след нахлуването ѝ в Украйна през 2022 г. и живее в Лос Анджелис. "Алексей беше единствената надежда, че Русия има, поне потенциално и хипотетично, някакъв значим лидер, който би могъл да обедини всички хора, желаещи да променят нещо в нашата страна, в нашия живот", подчертава Иванов в интервю за АП.

"Страхувам се, че не е останал никой, който би могъл по някакъв начин да се противопостави" на Кремъл, добави той.

Навални е вторият опозиционен лидер, чиято внезапна смърт шокира Русия и света. През февруари 2015 г. видният политик Борис Немцов беше застрелян на мост близо до Кремъл само няколко дни преди той, Навални и други да поведат масов митинг против управлението на Владимир Путин.

 

През 2020 г. Навални беше отровен с нервнопаралитично вещество, за което обвини Кремъл, който винаги е отричал да е замесен. Семейството и съюзниците му се бориха той да бъде транспортиран до Германия за лечение и възстановяване. Пет месеца по-късно той се завърна в Русия, където веднага беше арестуван и хвърлен в затвора за последните три години от живота си.

Но дори зад решетките, в невероятно тежки условия на постоянен натиск и наблюдение, Навални намираше начини да предава посланията си. Популярните му акаунти в социалните мрежи редовно се обновяваха със саркастични коментари за живота в затвора и политически изявления.

Властите обявиха смъртта му, обявена на 16 февруари 2024 г., за естествена - резултат от внезапно покачване на кръвното налягане и хронични заболявания. Семейството и съюзниците му отхвърлят това и настояват, че той е бил убит по заповед на Кремъл - обвинения, които властите отричат.

Десетки хиляди хора присъстваха на погребението на Навални в Москва на 1 март, рядка проява на неподчинение в страна, в която всеки уличен митинг или дори единични протести често водят до незабавен арест, отбелязва АП.

 

В продължение на дни след това хората носеха цветя на гроба му.

Фондацията за борба с корупцията, създадена от Навални, продължава да разобличава корупцията в Русия в цветисти видеоклипове и от време на време организира протести в чужбина, осъждайки президента Путин и войната в Украйна.

Водещи

Най-четени