Екс банкер: „Документите от Панама" може да са дело на ЦРУ 13.04 | 10:29

Подозрително е, че в скандала изплуват имена на хора от държави, които са в обтегнати отношения със САЩ, но не и на американци, смята Брадли Биркенфелд

От iNews.bg

Екс швейцарският банкер Брадли Биркенфелд, който стана известен, след като разкри важна информация за американски граждани, укриващи пари в Швейцария, заяви, че според него не е изключено зад разкритията на "Документите от Панама" да стоят американските разузнавателни служби.

В интервю за канал CNBC, цитирано от БГНЕС, Биркенфелд заяви, че не смята за необходимо автоматично да се приема, че източникът на 11-те млн. документи трябва да е човек като него: "Сигурен съм, че ЦРУ е зад това, по мое мнение", подчерта той. 

Като причина за своите подозрения, че щатското разузнавателно управление стои  зад разкритията Биркенфелд посочи факта, че политическия ефект от "Панамските документи" засегна най-вече държави в напрегнати отношения със САЩ. Според него самият факт, че покрай документите изплуват имена на хора в държави като Русия, Китай, Пакистан, Аржентина, които са в обтегнати отношения с Вашингтон, но не и американци, е подозрително. "Честно казано имам чувството, че това определено е операция на разузнавателна агенция", заяви той.

На въпрос защо САЩ биха пуснали такава информация, която навреди на премиера Дейвид Камерън, който е голям съюзник на САЩ, Биркенфелд отговори, че според него "британският премиер е жертва, която е била дадена в рамките на по-голяма операция".

"Ако разполагате с Агенцията за национална сигурност (АНС) и ЦРУ, които шпионират правителства, те със сигурност ще могат да проникнат в правна фирма като тази", категоричен е той.

Също така Биркенфелд споделя, че по време на работата си като швейцарски банкер "Мосак Фонсека" е била известна като една част от мащабната офшорна мрежа, използвана от банкери и адвокати, за да крият средства от данъчните власти. Той обаче посочи и че на тази фирма е било гледано като на относително малък играч в бизнеса с укриване на данъци, като в Панама има редица други фирми, предлагащи такива услуги.

Цената на бизнеса в Панама е относително много ниска, пояснява той. 

Самият Биркенфелд е американски гражданин, който дълго време работи за банка UBS в Швейцария. Той се свързва с американското правителство, на което предоставя информация за множество американски граждани, които укриват данъци в тайни сметки в швейцарски банки. След своите разкрития, с които разбива основите на банковата тайна в Швейцария, Биркенфелд лежи повече от две години в затвора, но също така получава и възнаграждение за своите разкрития в размер на 104 млн. долара.

Водещи