Експремиерът на Словения: Влизането в еврозоната носи голямо политическо значение 16.10 | 14:19

Моята страна загуби част от финансовата си независимост, което влияе по време на кризи, казва Миро Церар

От iNews.bg

Проф. Мирослав Церар от университета в Любляна и бивш премиер (2014-2018 г.) и бивш външен министър на Словения, беше един от участниците в международната конференция "България в еврозоната – възможности и предизвикателства" .

Той сподели пред репортери опита на страната си по присъединяване към еврозоната, което се случва през 2017 г. "Ние бяхме напълно подготвени. Започнахме с подготовката на планове, стратегии и дейности още през 2004 г., веднага след присъединяване към ЕС. Сътрудничеството между политическите партии и правителството, от една страна, и гражданското общество, социалните партньори и населението беше много интензивно. Това беше мултидисциплинарен проект, който беше много приобщаващ. И много прозрачен. Имахме и много интензивна информационна кампания, така че всички бяха добре информирани за всички плюсове и минуси в аванс."

Що се отнася до големите различия в икономиките и финансово състояние на страните, които в еврозоната уж трябва да се съобразяват с еднакви правила, но се различават много, Церар каза пред БГНЕС: "Всичко зависи от бекграунда. Стартовите позиции при различните страни, разбира се, би трябвало да са различни. А и трябва да имате предвид, че не всички страни имат еднаквия опит с еврозоната, не само сега, но и за в бъдеще. Нашият (на Словения – бел. ред.) опит беше положителен. Разбира се, загубихме част от финансовия си суверенитет, и във време на кризи за Словения понякога е трудно, защото монетаристичната политика и някои финансови задръжки по време на криза бяха по-трудни за Словения, отколкото за други страни. Това е нещо, което еврозоната трябва да има предвид за в бъдеще: как да се формира обща политика, която да бъде по полезна за новоприети страни като Словения, за т. нар. страни от периферията, които понякога са в по-лоша позиция. Но бих искал да кажа в заключение, че като цяло тези действия са успешни и словенският народ има доверие в еврото, нямаше големи предизвикателства за икономиката, която в Словения е доста успешна. Но не и във времето на последната криза."

На въпрос кога ще видим функциониращо министерство на финансите на Евросъюза, Церар отговори, че той не може да каже, въпросът трябва да се зададе на експерт, на политици. "Но мога да ви кажа, че европейският проект, Европейският съюз, има много силен политически смисъл. Също така присъединяването към еврозоната има много голямо политическо значение за всички страни, включително за България", каза Церар и изрази подкрепата си за решимостта на София за присъединяване към еврозоната. "Защото трябва да се интегрираме още повече в Европейския съюз. И всяка връзка, или нова интеграция в ЕС, е от полза за всички нас. Защото няма по-добра алтернатива от ЕС. Защото ако се разпаднем на съставните си части, ще се върнем назад във времето. Но, естествено, трябва да сте подготвени, да изпълните условията."Според бившия словенски премиер работата трябва да е на два фронта – от една страна вътре в държавата, от друга вече приетите в еврозоната страни трябва да оказват подкрепа на новите членове.

На въпроса не бърка ли РС Македония по пътя си към европейската интеграция, проф. Церар отговори: "Словения беше сред най-твърдите привърженици, които подкрепяха европейската интеграция на всички страни от Западните Балкани, включително Северна Македония. И продължаваме да подкрепяме страните от региона да се сближават с ЕС, да бъдат част от евроатлантическата интеграция. И в същото време ако условията не са изпълнени, ако критериите не са спазени, и от двете страни ще имат проблеми. Поради това всички условия трябва да бъдат изпълнени преди да се стигне до такава интеграция."

Водещи

Най-четени