Епидемията от ебола - разказ от първо лице 09.09 | 22:00

Един от първите доброволци в борбата със смъртоносната болест в Гвинея е българин

От Теодора Кокаланова

Един от първите доброволци в борбата с ебола в Гвинея е българин. Стефан Йосифов работи за "Лекари без граница". През последните 8 години е на различни мисии в Африка. През април получава обаждане - търси се екип за Гвинея - една от държавите, засегнати от ебола. Три дни по-късно вече е в столицата Конакри. 
"Когато тръгнахме не знаехме какъв е размерът и за какво става въпрос. Когато си там, нямаш време да те е страх. По-скоро трябва да се действа", разказва той.  Мисията е в изолационния център на града. Достъп имат само екипът и новите пациенти. "За първата седмица бяха осем, след това 16 болни и т.н. и се наложи да го разширяваме", разказва Стефан Йосифов.
Той отговаря за доставката на храна, вода, лекарства, защитни облекла, за изграждането на нови помещения. Казва, че мерките срещу епидемията са закъснели. "Едно от главните ни задължения беше да дезинфекцираме всички извори на зараза. Там, където сме намерили болен, дори да е умрял вкъщи, наш екип отива на място - пълна дезинфекция, вади се всичко и се изгаря. Това е много важно, така ограничаваме разпространяването на инфекцията", подчертава лекарят. 

Стефан разказва, че причините за избухването на епидемията са лошата хигиена и някои местни традиции- като яденето на сурово месо и погребалните ритуали. "Тялото е цялото в кръв. Когато го мият, местните хора не ползват ръкавици, не са изолирани и тази традиция води до зараза. Самото тяло кърви и е толкова заразно, че дори със здрави ръце човек може да се зарази", разказва Стефан Йорданов. Така болните стават все повече. Предполага се, че един от тях–търговец търси медицинска помощ в столицата и така пренася заразата.  

Един от първите случаи, с които българинът се сблъскал, е на най-оживеното място - пазарът. Вирусът е заразил търговец на плодове: "Беше заболял и умря на място. Изгорихме този бутик, но до него какво - та той бе на един метър от другите. Сложна е ситуацията". 

Преди два месеца Стефан Йосифов се завръща в България, но още преживява историите от центъра на епидемията и следи какво се случва в борбата с вируса, съобщи bTV. "Най-драматичната история бе смъртта на семейство лекари. Те бяха от първите. За едва седмица си отидоха и двамата. А най-щастливата, когато от изолационния център излезе едно здраво момиче. Първото, което излезе здраво, бе едно 19-годишно момиче и бе голяма радост”, допълва той. Стефан Йосифов е приел професията си като призвание и се готви за нова мисия - отново в сърцето на Африка. 

Водещи

Най-четени