Ето големите компании, които ще пострадат най-много от санкциите срещу Русия 01.03 | 15:15
Стотици международни компании имат бизнес интереси в държавата, управлявана от диктатора Путин
Стотици международни компании имат бизнес интереси в Русия и се опасяват, че биха могли да попаднат под ударите на санкциите, които Западът налага заради руската военна инвазия в Украйна. Ройтерс предлага подборка на някои от тях.
"Анжи" (Engie)
Френската газова компания е един от петте западни инвеститори в "Северен поток-2".
"Бритиш петролиъм" (BP)
Британският петролен гигант е най-големият чуждестранен инвеститор в Русия и притежава 19,75 процента от националната петролна компания "Роснефт". "Бритиш петролиъм" има дялове в няколко петролни и газови проекта в Русия.
"Данон" (Danone)
Френският производител на млечни произведения контролира руската марка "Простоквашино" и генерира 6 процента от всичките си продажби в Русия.
"Джапан тобако" (Japan Tobacco)
Японската компания наема 4000 души в руските си заводи, а през 2020 г. данъците, платени в страната, възлизат на 1,4 процента от бюджета на Руската федерация. Компанията реализира около една пета от печалбите си в Русия, Беларус и т.нар. Общност на независимите държави.
"Екуинор" (Equinor)
Норвежката компания притежава миноритарни дялове в три руски петролни полета.
"Дженерали" (Generali)
Най-големият италиански застраховател притежава миноритарен дял в руския застраховател "Ингострах".
"Кока-кола" (Coca-Cola)
Листваната в Лондон компания бутилира напитки в Русия, Украйна и почти всички страни от Централна и Източна Европа. Русия е сред най-големите пазари, а за компанията там работят 7000 души.
"Метро" (Metro)
За германската верига хипермаркети в Русия работят около 10 000 души, а клиентите са около 2,5 милиона. Компанията има 26 магазина в Украйна.
"Мицубиши" (Mitsubishi)
Компанията има 141 представителства в Русия и дял в "Сахалин-2", който доставя втечнен газ на Япония, а освен това търгува с руски въглища, алуминий, никел, метанол, пластмаса и други материали.
"Нестле" (Nestle)
Швейцарската компания има шест завода в Русия, включително такива за шоколадови изделия и напитки. През 2020 г. продажбите й в Русия са възлизали на 1,7 милиарда долара.
"Нокиан тайърс" (Nokian Tyres)
Финландската компания има завод и голям склад край Санкт Петербург.
OMV
Петролно-газовата компания е сред петте западна инвеститора в "Северен поток-2" и е главният вносител на руски газ в Австрия. Тя притежава 24,99 процента от газовото находище Южнорусское.
"Рено" (Renault)
Френският автопроизводител реализира 8 процента от приходите си в Русия, по данни на "Ситибанк" (Citibank). Компанията притежава 69 процента от съвместното предприятие "Автоваз", който произвежда марката "Лада" и продава повече от 90 процента от колите на местния пазар.
"Ролс-Ройс" (Rolls-Royce)
Британският производител на авиодвигатели посочва, че 20 процента от титана, влаган в тях, идва от Русия, но същевременно само 2 процента от приходите на компанията са от Русия.
"Сафран" (Safran)
Руската ВСМПО-АВИСМА е най-големият доставчик на титан за френския производител на реактивни двигатели.
"Тотал енержи" (Total Energies)
Френският петролен гигант е сред най-големите инвеститори в Русия и притежава 19,4 процента от "Новатек", 20 процента от съвместното предприятие за втечнен природен газ "Ямал", 21 процента от предприятието за втечнен природен газ "Арктика-2", 20 процента от петролното поле Харяга и още много дялове в руски компании от нефтопреработвателната и химическата промишленост, както и във възобновяемите енергийни източници.
"Тойота" (Toyota)
В завода на компанията край Санкт Петербург се произвеждат модели "Камри" и RAV4. "Тойота" има търговски офис в Москва. Компанията наема в Русия общо 2600 служители, сред които 26 японци.
"Унипер" (Унипер)
Германската компания е инвестирала 1 милиард долара в "Северен поток-2", както и в пет ТЕЦ в Русия с общ капацитет от 11,2 гигавата, които покриват около 5 процента от енергийните нужди на страната. "Унипер" и "Фортум" (Fortum), която държи контролния пакет акции, притежават общо 12 ТЕЦ в Русия с общо над 7000 служители.
"Фолксваген" (Volkswagen)
Германският автопроизводител има два завода и около 4000 служители в Русия. Той е сглобил около 170 000 автомобила през 2021 г., което е малка част от произведените и продадени в световен план 8,9 милиона.
"Хайделбергцемент" (Heidelbergcement)
Германската компания има три завода в Русия, а производството им е само за вътрешно потребление.
"Шел" (Shell)
Британско-нидерландската компания притежава 27,5 процента от проекта за втечнен природен газ "Сахалин-2", който има годишен капацитет от 10,9 милиона тона и е управляван от "Газпром". "Шел" е сред петте западни инвеститора в "Северен поток-2".
Водещи
-
Проф. Ханке: Приемането на еврото би било огромна грешка, играете си с огъня
"Ако преминете от де факто членство в еврозоната към де юре, нямате повече никакви опции,...
08.02 | 18:00
-
Приближават ли ни AI-оръжията към Апокалипсиса?
08.02 | 17:40
-
Жената, заклала децата си във Вакарел, взела ножа от бакалията
След като убила рожбите си, отишла да купи и въже да се беси
08.02 | 17:20
-
Ергенки със силикон завладяват екрана утре вечер, кои са те?
Риалитито се завръща с нов сезон още тази неделя, 9 февруари
08.02 | 17:20
Най-четени
-
Първан Симеонов: Скептицизмът към еврото се дължи на застаряващото население
Над 57% от българите са „против“ България да приеме евровалутата
08.02 | 13:00
-
Война в мрежата заради рекламен клип с Мария Бакалова
Правителството го изтри, излагала ни пред Тръмп
08.02 | 15:30
-
Лена Бориславова: Нямам притеснение, не съм извършила престъпление
В петък прокуатурата й повдигна обвинение по зелото "Корал"
08.02 | 10:00