Ето за какво са ѝ бежанците на Германия 10.09 | 12:07

Щедростта на Ангела Меркел си има причина

От Филипа Тодева

Другите европейци може и да намират за критичен потока от търсещите убежище от Сирия и други страни, които страдат от конфликти и бедност. Но Германия – икономическият център на региона, усеща, че има златна възможност, пише The Washington Post.

Бързото остаряване на нацията, която се състои от 81 милиона души, я изправя пред демографска бомба. Заради болезнено ниска раждаемост стотици училища вече са затворени. Цели квартали, особено в източната част на страната, вече са се превърнали в призрачни градове. За германците това повдига сериозни въпроси: Кой ще строи Mercedes и Volkswagens от утре?

Предлагайки едни от най-щедрите условия за предоставяне на убежище, Германия се превърна в най-големият домакин в Европа за тези, които се опитват да избягат от опасните и разрушителни условия и очаква повече от 800 000 емигранти само до края на тази година. След като не се появяват никакви признаци за край на войните в Сирия и Ирак, германските лидери заявиха, че биха могли "да се справят" с 500 000 новодошли на година в продължение на няколко години.

Канцлерът Ангела Меркел подготвя обществото за транформацията, която ще промени смисъла на дефиницията "да бъдеш германец". Някои лидери в региона вече бият алармите за заплахите за националната идентичност, предизвикани от вълната мюсюлмани. Но Меркел ухажва германците да приемат нова визия за собствената си страна – че в бъдеще, тя нито "ще бъде толкова бяла, нито толкова християнска".

В популярно видео в Германия гражданка попита канцлера дали емигрантите няма да причинят повече ислямистки терор на Германия. Меркел пое дълбоко дъх отговори: "Страхът е лош съветник".

Вчера пред Бундестага: "Те имат нужда, за да научат немски и трябва бързо да си намерят работа. Много от тях ще станат нови граждани на нашата страна". И добави: "Ако се справим добре, това ще доведе до повече нови възможности, отколкото рискове".

Меркел не е единственият прагматик от лидерите на индустриалните държави, които гледат като възможност на потока от трудоспособни емигранти. Немските университети вече отварят вратите за чужденците и предлагат безплатни класове. Правителството е осигурило "класове за добре дошли", където обучават на немски и деца, и възрастни.

Постепенно Германия ще използва емигрантите, нивото на безработица вече е едва 6,2% - едно от най-ниските в Европа. Бизнесът, секторът на услугите – от снабдяването до ВиК фирмите, се нуждаят от нови работници и повече от 37 000 стажантски места са свободни, по данни на Федералната агенция по заетостта. В допълнение към това в Германия са наясно, че много от търсещите убежище са високо образовани и квалифицирани – лекари, инженери, архитекти. И изведнъж, за Германия, както казват някои, това, което изглежда като криза, се превръща в нещо друго.

Водещи

Най-четени