Жените в ЕС получават 16% по-малки заплати от мъжете 03.11 | 17:20
Трима еврокомисари със съвместно изявление по повод утрешния Ден на равното заплащане

Заплащането за труд, което жените в Европейския съюз получават, продължава да е средно с 16 % по-малко от това на мъжете и това представлява слабо подобрение спрямо 16,2 % от миналата година. Тази година Европейският ден на равното заплащане се пада на 4 ноември. С него се отбелязва денят, в който жените символично престават да получават заплащане за разлика от своите колеги мъже.
В навечерието на този символичен ден първият заместник-председател на Комисията Франс Тимерманс, комисарят по въпросите на заетостта, социалните въпроси, уменията и трудовата мобилност Мариан Тейсен и комисарят по въпросите на правосъдието, потребителите и равнопоставеността между половете Вера Юурова заявиха:
Принципът на равно заплащане бе включен в европейските договори преди 60 години, но въпреки това във всекидневието на жените навсякъде в Европа реалността продължава да не съответства на законодателството. Жените в Европа все още работят два месеца без заплащане в сравнение с колегите си мъже, а напредъкът е твърде бавен.
Въпреки че през последните пет години предприехме някои стъпки в правилната посока, трябва да се направи повече и да се действа по-бързо. Гражданите ни очакват от нас по-добри резултати.
Деветдесет процента от европейците, както жени, така и мъже, считат, че е неприемливо жените да получават по-ниско заплащане от мъжете за една и съща работа.
Знанието е сила и следователно колкото повече подобряваме прозрачността относно основните причини за разликата в заплащането, толкова по-добре ще можем да я преодолеем. Прозрачността в заплащането е важна, за да можем да установяваме случаи на дискриминация, както и за да бъде възможно работниците, служителите и потребителите сами да стигат до изводи и да предприемат действия. Всъщност 64 % от европейците са заявили, че подкрепят публикуването на средните заплати по вид длъжност и пол в тяхното предприятие.
Прозрачността в заплащането ще ни помогне да се справим с първопричините за разликата в заплащането на жените и мъжете, заедно с други решения като възможността за равно разпределяне на отговорностите за полагане на грижи между жените и мъжете, която новата Директива на ЕС относно родителския отпуск и отпуска за лица, полагащи грижи, позволява.
Затова приветстваме обявените от новоизбрания председател Фон дер Лайен мерки, въвеждащи правнообвързващо изискване за прозрачност в заплащането, които ще бъдат предложени през първите 100 дни от новия мандат на Комисията.
Трябва да продължим да се борим с разликата в заплащането на жените и мъжете, за да има по-ефективна работна ръка и по-справедливо общество.
Водещи
-
Борисов се срещна с Реджеп Ердоган в Истанбул
17.05 | 17:20
-
Крум Зарков: Битката за дневния ред в България предопределя следващите управленски конфигурации
"Радев е български президент и не се влияе от чужди сили", категоричен е вече бившият секретар...
17.05 | 17:00
-
Бащата на Сияна създаде фондация в нейна памет
17.05 | 16:40
-
Девойките ни от ансамбъла се окичиха със злато пак
Те отвяха коткуренцията в многобоя на Европейската купа по художествена гимнастика, която се...
17.05 | 16:20
Най-четени
-
Емил Радев преди всички: Конвергентният доклад за България е положителен
След няколко дни той ще бъде представен, уточне евродепутатът от ГЕРБ
17.05 | 10:00
-
София без наземен градски транспорт и през уикенда
Метрото ще рабти по празнично разписание
17.05 | 09:15
-
Денков: Има рекет и изнудване срещу ръководството на СО
Без съмнение има политическа атака, заяви още той
17.05 | 11:00