Заев: Има решение на споровете ни, и България, и С.Македония ще са победителки 18.09 | 18:08
Имаме дълг да подобряваме добросъседските отношения и взаимното сътрудничество, казва още той
Продължаваме в приятелски дух и ще останем напълно бдителни към цялата ситуация, защото твърдя, че има решение, от което и двете страни ще излязат победителки. Вярвам, че и българската страна се движи в тази посока", каза Зоран Заев, предаде БГНЕС.
"Оставаме приятелски настроени към България, защото само с приятелство можем да разрешим всички проблеми", каза премиерът на пресконференция.
"Ние сме съюзници в НАТО с България, имаме общи задължения и дълг да подобряваме добросъседските отношения и взаимното сътрудничество. Правото на самоопределение и самоидентификация са основни европейски ценности. Уникалността на македонския език и идентичност е безспорен факт. Македонският език е неразделна част от личната карта на Северна Македония и в ООН. Твърдения и изявления, които носят вреда, не водят до истинско приятелство. Приятелството е двупосочна улица и зависи най-вече от нас самите и от взаимното уважение. Продължаваме в приятелски дух и ще останем напълно бдителни към цялата ситуация, защото твърдя, че има решение, от което и двете страни ще излязат победителки. Вярвам, че и българската страна се движи в тази посока", каза Заев.
По въпроса взе отношение и германският посланик Анке Холщайн в интервю за Радио Свободна Европа. Според нея, двустранните въпроси не трябва да бъдат част от преговорната рамка и в съществен интерес на България е да не се блокира процесът на разширяване на ЕС със страните от Западните Балкани.
Коментирайки българския меморандум, изпратен до страните-членки на ЕС, Холщайн подчерта, че по нейно мнение Германия и други страни-членки на ЕС смятат, че двустранните въпроси не трябва да стават част от преговорната рамка и че тези въпроси трябва да се решават само двустранно.
"България винаги е била силен поддръжник на европейското движение на региона, включително на Северна Македония. В основен интерес на България е да не блокира процеса на разширяване на Европейския съюз в региона", подчерта германският посланик.
Холщайн се надява страните-членки да постигнат споразумение относно рамката и че провеждането на първата междуправителствена сесия като обща цел на Германия и Северна Македония ще се състои през декември.
Водещи
-
Край на трудностите за тези зодии от края на ноември
25.11 | 15:45
-
Ето колко ще струват картите и билетчетата в София от 1 януари 2026 г.
Разплащането ще е в евро
25.11 | 15:30
-
Жена възкръсна в ковчега си преди да я кремират
Служители в храм чули тихо почукване от ковчега и решали да го отворят
25.11 | 15:20
Най-четени
-
Доналд Тръмп спря финансирането за Украйна
Вашингтон подготвя мирно споразумение, иска незабавен край на войната
25.11 | 11:15
-
Губим платен годишен отпуск: Имаме месец да си вземем дните 2
Отваряме една скоба. Говорим за над 40 дни – за хората, които по договор имат 20 дни платен...
25.11 | 12:30
-
Конкуренция от Африка фалира заводи в Русе
Според браншовата организация, евтиното производство в трети страни често е за сметка на...
25.11 | 11:00
-
Българският спортен тотализатор да се отдаде на концесия за 15 години, предлагат депутатите
Законът за държавния бюджет ще бъде разгледан на второ четене в пленарна зала този четвъртък.
25.11 | 11:30