Заложниците - най-доходоносното перо в бюджета на "Ал Кайда" 22.06 | 11:33

Към 11 септември 2001 г. годишният бюджет на "Ал Кайда" е бил 30 млн. долара

От Петя Михайлова

Материалите, конфискувани при ликвидирането на терорист номер 1 Осама бен Ладен в имението му пакистанския град Аботабад, свидетелстват за тежката финансова ситуация, в която се е оказала "Ал Кайда" заради американските икономически санкции, пише МИГнюз.

В момента на атентатите от 11 септември 2001 г. годишният бюджет на "Ал Кайда" е съставлявал 30 млн. долара. След американското нахлуване в Афганистан и началото на икономическата война на американците срещу " мюсюлманските благотворители", подкрепящи бен Ладен, паричният поток значително е секнал и са започнали финансовите проблеми.

За терористите в естествен паричен доход се е превърнало вземането на заложници – дипломати и чуждестранни журналисти - не от идеологически съображения, а с цел откуп и заздравяне на финансовото състояние.

За това свидетелстват както документите, намерени в Аботабад, така и статистиката на похищенията. Ососбено активна в това отношение е била "Ал Кайда в ислямския Магреб". Членовете й са извършили с цел откуп отвличания на канадски дипломати, италиански туристи и алжирски търговци. Сума на исканите подкупи на моменти е достигала 2 млн. долара. По оценка на френските спецслужби от 2008 г. "Ал Кайда в ислямския Магреб" е заработила от подобни операции 80 млн,. Долара.

Същевременно отвличанията с цел откуп рязко са се увеличили и в Пакистан - от 1264 заложника до 3366 през 2009 г. и в Афганистане – от 584 до 2088.

В някои случаи талибаните и "Ал-Кайда" са издавили заповеди за отвличане на чужденци "изпълнители" - банда от обикновени престъпници, нямащи никакво отношение към войнстващия ислям.

Сред документите, конфискувани в Аботабад има такива с дълги редици от цифри, които специалисти от ЦРУ се опитват да разшифроват и да пробият финансовата структура на "Ал Кайда".

Водещи