Започват преговори за членство на Украйна и Молдова в ЕС 14.12 | 21:30
Зеленски с първи коментар: Победа за Украйна и за цяла Европа

Европейският съвет взе решение да започне преговори за присъединяване с Украйна и Молдова, съобщи неговият председател Шарл Мишел. Европейските лидери дадоха и статут на кандидат-член на Грузия. ЕС ще започне преговори с Босна и Херцеговина, когато необходимото ниво на съответствие с критериите за членство бъде постигнато.
Според дипломатически източници решението е било взето след като унгарският премиер, който упорито се противопоставяше на започването на преговори с Украйна, е излязъл от стаята и това е дало възможност 26-те ръководители на страните-членки да вземат решението единодушно, както се изисква по договорите на ЕС.
Във Фейсбук Орбан написа, че Унгария не иска да бъде част от това, по думите му, "лошо решение".
"Политико", от своя страна, го нарича "възпаления лузър".
Не закъсняха и другите реакции.
Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен определя решението като "стратегическо" и допълва, че този ден ще остане гравиран в историята на ЕС.
Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел пък го нарича "много силен политически сигнал". "Това е исторически момент и показва надеждността и силата на ЕС", каза още той.
"Украйна и Молдова принадлежат на европейското семейство", подчерта от своя страна германският канцлер Олаф Шолц.
"Не само Украйна, но и Молдова празнува обръщането на нова страница с даването на зелена светлина за преговори" - думи на президента на страната Мая Санду.
"Победа за Украйна. Това е победа, която мотивира, вдъхновява и укрепва. Историята се пише от тези, които не се уморяват да се борят за свобода" - с тези думи коментира решението президентът на Украйна Володимир Зеленски.
Евросъюзът ще започне преговори с Босна и Херцеговина, когато необходимото ниво на съответствие с критериите за членство бъде постигнато. Страните-членки отправиха покана към Комисията да докладва до март, за да може да бъде взето решение в тази насока.
Водещи
-
Започнаха да измерват средна скорост на пътя Русе - Бяла
Общо 38 отсечки от републиканската пътна мрежа в момента са сертифицирани за секционен контрол...
23.09 | 18:05
-
8 месеца условно и 200 лева глоба за Калина Сакскобургготска
Окончателно осъдиха Калина Сакскобургготска за шофиране след употреба на алкохол
23.09 | 17:40
-
Шофьор на 20 години остана без книжка за цяла година и ще трябва да плати глоба от 3000 лева след рисково шофиране на площад "Александър Невски"
Площадът около "Александър Невски" беше обявен за пешеходна зона в края на 2023 година....
23.09 | 17:20
-
Сърбия ще подпише нов договор за внос на газ от Русия през октомври
Баятович допълни, че над 90 процента от капацитета на сръбските складове са запълнени с газ и...
23.09 | 16:59
Най-четени
-
Търговците ще ни връщат рестото в евро
Навлизането на еврото от началото на следващата година поражда редица въпроси и опасения от...
23.09 | 12:15
-
Нов видеозапис променя хода на делото за убийството на Виолета Донева
Внучката на Виолета Донева е поверила защитата си на прочулия се в последно време бивш...
23.09 | 10:59
-
Невинните грешки, които водят до глоби по новия Кодекс за движение по пътищата в Гърция
Прилагането на новия Кодекс за движение по пътищата в южната ни съседка води до строг контрол...
23.09 | 10:45
-
Българите напускат дома на родителите си на средна възраст малко над 28 години според най-новите данни на Евростат за 2024 година
Средната възраст за целия Европейски съюз е малко над 26 години, което поставя България близо...
23.09 | 14:30