Зверствата на „Ислямска държава“ стават благодарение на обир от Ирак 08.12 | 21:29
Боеприпасите са попаднали в ръцете на джихадистите при превземането на иракския град Мосул през юни 2014 г.

Десетилетия наред безразсъдната търговия с оръжия в Ирак е предоставила на терористите от "Ислямска държава" смъртоносен арсенал, с който групировката извършва тежки военни престъпления и престъпления срещу човечеството.
Това се съобщава в последния доклад на правозащитната организация Amnesty International.
Неправителствената организация основава доклада си на на експертен анализ на проверени видеозаписи и снимки.
Организацията посочва, че оръжията, които използва "Ислямска държава", са били произведени в повече от 24 страни, включително Русия, Китай, САЩ и европейски страни.
"Огромното и разнообразно въоръжение, което използва въоръжената групировка, свидетелства как безотговорната търговия с оръжия подхранва жестокостите, извършвани в голям мащаб", твърди Патрик Уилкън, изследовател в Amnesty International.
"Лошият регламент, съчетан с отсъствието на мониторинг над огромните потоци от оръжия в Ирак от няколко десетилетия насам, са били от голяма полза за "Ислямска държава" и други въоръжени групировки, които са имали безпрецедентен достъп до огнестрелна мощ", смята той.
Оръжията, произведени в чужбина, са попаднали в ръцете на "Ислямска държава" при превземането на иракския град Мосул през юни 2014 г. Те са използвани за за завладяването на други територии и извършването на престъпления срещу цивилни, пише в доклада.
Джихадистката организация е заграбила значителни количества оръжия при завладяването на бази на армията и полицията в иракските градове Фалуджа, Саклауия, Рамади и Тикрит, както и в Сирия.
Така операциите на правителствените сили за отвоюването на Рамади, главния град на иракската провинция Ал Анбар, били възпрепятствани от "повече от 100 военни бронирани коли, включително и танкове", които "Ислямска държава" си е присвоила.
Джихадистите използват пушки Tabuk иракско производство, Bushmaster E2S американско производство, китойски CQ, германски G36 и белгийски FAL, както и автомати "Калашников".
Оръжейните запаси на иракската армия са се увеличили значително по време на войната между Иран и Ирак (1980-1988 г.), която докладът описва като "важен момент в развитието на глобалния пазар на модерни оръжия".
Ирак е бил залят с оръжия и при нашествието през 2003 г. на коалицията, начело със САЩ, като притокът на оръжия продължил и по силата на споразуменията, подписани след американското изтегляне през 2011 г.
Amnesty International подчертава, че страните износителки на оръжия - в това число и петте постоянни членки на Съвета за сигурност (Русия, Великобритания, Франция, Китай и САЩ) - са осъзнавали ясно рисковете от трансфера на оръжия в Ирак, където корупцията е ендемична, а механизмите за контрол много слаби.
Водещи
-
Светът скърби за папата
Политически лидери от много държави изразиха съболезнования след днешната кончина на Фанциск I
21.04 | 18:00
-
Средновековен пророк предсказва край на света след смъртта на папа Франциск
Апокалипсисът ще настъпи по времето на последния папа, който предстои да бъде избран сега,...
21.04 | 17:40
-
Кои кардинали са с най-големи шансове за наследник на папата
Вижте кой ще изпълнява длъжността духовен глава на Ватикана до избора на следващия
21.04 | 17:00
Най-четени
-
Румен Гайтански - Вълка се е изнесъл в Гърция?
В южната ни съседка той разполага с ултра луксозна къща в богаташки комплекс, разположен на...
21.04 | 16:00
-
Започва Светлата седмица
Днес е Светли понеделник, вижте какво се прави, а какво е забранено през всеки от дните й
21.04 | 09:00
-
Богомолци последваха чудотворната икона от Бачковския манастир
Всяка година на Нтория ден от Възкресение се прави литийно шесвие в нейна чест
21.04 | 11:00